Ministri Tomo Medved i Josip Aladrović u Petrinju su pred Uskrs donijeli gotovo 7 milijuna kuna vrijedne ugovore za humanitarnu pomoć i poticanje zapošljavanja. Iako se na sva zvona najavljuje revitalizacija kraja koji je i prije potresa bio demografski i ekonomski devastiran, građani čini se konkretne pomake ne vide.
Povratak kuhara volontera
No bar na jedan dan im se ipak vratio osmijeh na lice, ali ne zbog ministara. Dalmatinci su, ali u Petrinji. Posnim ručkom došli su stvoriti preduskrsni ugođaj ljudima od koji su mnogi u potresu izgubili sve. Danas se za slasni obrok ne moraju brinuti.
"Crni rižoto od sipe s bobom, uz to smo imali rižoto od kozica, imali smo njoke sa frutti di mare", rekao je Petar Hure, kuhar s Hvara.
Povratak je to kuhara volontera tamo gdje su stigli odmah nakon potresa i danima pripremali hranu za stradale. Tu zadaću je preuzela državna tvrtka koja Petrinjce hrani i dalje, ali šef Stožera poziva sve lokalne ugostitelje koji to mogu i žele da kuhaju.
"Tvrtka Pleter u tim situacijama se izvlači, domaći ugostitelji, odnosno ugostitelji koji djeluju na ovom području preuzimaju pripremu i distribuciju hrane i račune dostavljaju Stožeru civilne zaštite", izjavio je Tomo Medved, potpredsjednik Vlade.
U Petrinji je dočekao kolegu ministra Aladrovića koji je donio na
potpis dva ugovora za nastavak oporavka ovog kraja. Veći,
vrijedan 4,2 milijuna kuna potpisan je s Crvenim križom.
"Radi se o ublažavanju posljedica siromaštva i Europskog
socijalnog fonda, podjeli paketa hrane i higijene, dakle u pravom
trenutku kao jedna popratna mjera svemu što sada radimo", rekao
je Igor Čičak, ravnatelj at Gradsko društvo
Crvenog križa Sisak.
Drugi ugovor vrijedan 2,5 milijuna kuna uručen je Petrinjskoj agenciji za razvoj, a koristit će se za smanjenje nezaposlenosti. U Sisačko-moslavačkoj županiji trenutno je oko 9100 nezaposlenih.
"Trajanje je 30 mjeseci i kroz taj period će se podići kompetencija kako nezaposlenih osoba, tako i osoba koje rade u toj regionalnoj agenciji", izjavio je Ante Lončar, Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.
Dugoročni cilj je ne samo ublažiti posljedice potresa, nego revitalizirati Banovinu.
"Odgovornost je na svima nama da ovaj kraj učinimo ekonomski prosperitetnijim, da ga učinimo ugodnim mjestom za život i na kraju krajeva da spriječimo potencijalnu depopulaciju'', kazao je Josip Aladrović, ministar rada.
Da bi ljudi ostali na tim prostorima, moraju biti zadovoljni. Ali Petrinjce, osim ribe za Veliki petak, malo toga veseli.
''To sve nešto sporo ide. Ne znam što bih rekao. Presporo", komentirao je građanin.
S njima se slaže i gradonačelnik Petrinje.
"Politika u kontinuitetu od 95. godine do danas se vodi prema ovom prostoru daleko od oka, daleko od srca", rekao je Darinko Dumbović, gradonačelnik Petrinje.
A pred nadolazeće izbore Banovina bi mnogima mogla opet biti u srcu. Bar dok se izborni listići ne zaokruže.