Dok hrvatske bolnice grcaju u dugovima, posebice onima koji se odnose na nabavu lijekova, Ministarstvo zdravstva kojem je na čelu ministar Vili Beroš kreće u renovaciju WC-a u zgradi Ministarstva na što će potrošiti 2,3 milijuna kuna, o čemu je jučer prvi pisao Net.hr.
S obzirom da se cifra laičkom procjenim čini prilično visokom, detaljno smo proučili specifikacije natječaja te istražili kakve će to WC-e od 2,3 milijuna kuna koristiti politička elita hrvatskog zdravstva. Potražili smo tako koliko koštaju pojedine stavke u kupaonicama koje Beroševo ministarstvo nabavlja te ustanovili da, primjerice, četka za WC koju kupuju u slobodnoj prodaji košta nešto više od 700 kuna. Za očekivati je da će na veću nabavnu količinu Ministarstvo dobiti popust, no tržišna cijena od 700 kuna za četku za WC bode u oči.
Ministarstvo zdravstva 3.kolovoza raspisalo je javnu nabavu u kojoj traže izvođača za rekonstrukcija devet sanitarnih čvorova u njihovim prostorijama. Procijenjena vrijednost nabave od strane ministarstva je 2,3 milijuna kuna, a u projektu rekonstrukcije sanitarnih čvorova u prostorijama ministarstva zdravstva u Zagrebu, koji datira iz ožujka 2017. godine, navodi se da zgrada ministarstva zdravstva ima "9 sanitarnih čvorova koji su u lošem stanju te je potrebna njihova rekonstrukcija u smislu novih pregradnih zidova, obloga zidova, novih sanitarnih elemenata i instalacija". Ukupna neto površina sanitarnih čvorova je 115,75 m2. Najmanji WC površine je 4,27 kvadratna metra, dok najveći sanitarni čvor ima površinu od 19,36 m2.
Sušilo za ruke košta preko 1000 eura
"Predmet projektnog zadatka je rekonstrukcija sanitarnih čvorova u prostorijama Ministarstva zdravstva u Zagrebu. Arhitektonskim projektom nastojalo se projektirati suvremene i funkcionalne sanitarije koje će koristiti zaposlenici i osoblje. Odabrani su kvalitetni i izdržljivi (trajni) materijali, a oblikovanjem se nastoji osvježiti prostor i osuvremeniti ga. Sanitarni čvorovi su zasebni za žene i muškarce te se sastoje od pretprostora s umivaonikom i kabina s wc školjkama. Muške sanitarije imaju i pregradom odvojene pisoare. Sanitarni čvor br. 9 ima i tuševe", navodi se u projektu.
"Svi sanitarni čvorovi opremljeni su nužnom opremom, npr. zahodska školjka s držačem za toaletni papir i wc četku, vrata kabine s kukom za vješanje torbe ili kaputa, pretprostor s umivaonikom ima i element ispod umivaonika unutar kojeg je integrirani otvor za bacanje otpada, na zid se postavljaju sušila za ruke, dozer sapuna, ogledalo i slično", stoji nadalje u detaljno razrađenom projektu u kojem se nalazi tlocrt svakog sanitarnog čvora.
U projektu rekonstrukcije sanitarnih čvorova detaljno su opisani radovi koje na sanitarnim čvorovima treba izvesti, a pri kraju dokumenta nalaze se i specifikacije opreme koja se planira staviti u nove zahode u ministarstvu. S obzirom na aktualno stanje u Hrvatskoj gdje je prema nekim procjenama 20 posto građana na rubu siromaštva, možemo slobodno reći da je oprema koju ministarstvo planira nabaviti i više nego luksuzna. Jer što drugo reći kada netko javnim novcem kupuje wc školjku koja u slobodnoj prodaji košta gotovo 500 eura, a običnu četku za WC gotovo 100 eura.
Pretresli smo opremu koju ministarstvo ima u planu nabaviti, odnosno koja se nalazi u specifikacijama. Osim wc školjki, umivaonika, slavina, pisoara i sličnih potrepština koje jedan sanitarni čvor mora imati, ministarstvo planira nabaviti i opremu za tuš, pošto deveti sanitarni čvor ima i dvije tuš kabine.
Zahodsku školjku GEBERIT Xeno² koja će biti postavljena u ministarstvu nismo uspjeli pronaći na hrvatskim stranicama gdje se prodaju sanitarije, već na jednoj stranoj stranici. Cijena takve wc školjke je 487,95 eura, odnosno kada preračunamo u kune - 3666,16 kuna. U domaćim trgovinama, najobičniju wc školjku možete nabaviti po cijeni od 250 kuna, dok viseće wc školjke, koje izgledaju malo ljepše i finije, koštaju oko 1500 kuna.
WC školjka kakvu planira nabaviti ministarstvo zdravstva za svoje sanitarne čvorove
Pisoari Geberit Preda, kakve ministarstvo planira postaviti u svoje nove wc-e, koštaju oko 4.350,00 kuna po komadu. Inače, najobičnije pisoare po specijaliziranim trgovinama možete kupiti već za nekih 250 kuna. Razlika je dakako u izgledu, sigurno i u kvaliteti, no i ovaj pisoar za 4 tisuće kuna, kao i ovaj za 250 kuna, jednako će poslužiti svrsi.
Pisoar kakve planira nabaviti ministarstvo i obični pisoari
Držač za WC papir Inda Touch pronašli smo također na jednoj stranoj stranici, a njegova cijena je nevjerojatnih 77,71 eura. Kada preračunate, čak 583.66 kuna po komadu za jedan držač WC papira.
Ministarstvo planira postaviti i sušila za ruke Dyson Airblade V, koje se reklamira da mu treba samo 12 sekundi da osuši ruke. Navodno je to sušilo 35 posto tiše od prethodnih generacija, a brzina ispuha zraka mu je 690 km/h. Cijena? Prava "sitnica" - "samo" 8.123,75 kuna po komadu.
Ovakva sušila planiraju se postaviti u sanitarnim čvorovima u Ministarstvu zdravstva
Četka za WC - 'samo' 710 kuna
U oči posebno upada cijena četke za wc. Naime, u specifikacijama se navodi da je riječ o četki za WC Inda Touch, iz kolekcije "My love".
Gotovo identičnu takvu, u drugoj boji i iz druge linije istog proizvođača, pronašli smo na jednoj hrvatskoj stranici, a prodaje se po cijeni od 710,64 kune.
Točno onakva kakva je u specifikacijama, na jednoj se austrijskoj stranici prodaje po cijeni od 125,33 eura, odnosno čak 941,39 kuna.
Najobičnija plastička četka za WC u domaćim trgovinama može se kupiti po cijeni od 10 kuna, dok se cijene malo kvalitetnijih četka koje imaju metalno kućište kreću od 100 kuna pa na dalje. Ministarstvo ipak želi nešto skuplje.
Inače, sanitarni čvor broj 9 ima i tuševe, pa se nabavljaju i nove tuš kabine. Točnije, dva nova seta za tuš, dvoja vrata za tuš te dvije kade.
Tlocrt sanitarnog čvora broj 9 koji ima i dvije tuš kabine
Setovi za tuš Grohe Euphoria System 180 koji se navode u specifikacijama, koštaju primjerice oko 3000 kuna po setu, a ministarstvo planira kupiti takva dva za svoje potrebe.
Radovi na sanitarnim čvorovima nisu jedini koje ministarstvo planira provesti na svojim zgradama. Ministarstvo je u lipnju raspisalo natječaj i za usluge popravka i održavanja električnih i mehaničkih instalacija u zgradama u njihovim zgradama, a za koji će iskeširati 1.170.060,00 kuna, odnosno 1.462.575,00 kuna s uračunatim PDV-om. Ove poslove obavljat će tvrtka Sustenta razvoj i upravljanje d.o.o., koja je prošla na natječaju.