Ministar uprave Ivan Malenica u RTL-u Danas govorio je o izborima, biračkim popisima i izbornim pravilima.
Predsjednički izbori održavaju se 22. prosinca, a Ministarstvo uprave već je dalo upute biračima. "Sukladno uputama za predsjedničke izbore birači imaju mogućnost do 11. prosinca zatražiti nadopunu, ispravke, aktivnu registraciju, prethodnu registraciju, izdavanje potvrde za glasovanje izvan mjesta prebivališta. Neki su to već i zatražili. 13. prosinca Registar birača se zaključava i formira se Popis birača koji se dalje prosljeđuje državnim tijelima zaduženima za provedbu glasovanja. U slučaju da bude drugi krug glasovanja, ta ista procedura je omogućena od 23. prosinca do 25. prosinca kada će se ponovno zaključati Registar i formirati Popis birača", kazao je Malenica.
Malenica je kazao da je u ovom trenutku u Registru 3 milijuna i 729 tisuća birača u Hrvatskoj i 881 tisuća birača izvan Hrvatske. "No, treba reći da se Registar birača konstantno mijenja i uoči svakih izbora se kreira Popis birača koji je relevantan za provođenje izbora", kazao je Malenica.
"SDP-ovac Bauk složio se da je to tehničko pitanje"
Komentirao je i činjenicu da se SDP-ov predsjednički kandidat Zoran Milanović potužio na datum izbora jer smatra da će izaći manje birača, odnosno da oni koji su otišli, kako kaže Milanović, primjerice u Irsku, neće vratiti, dok će u drugom krugu, 5. siječnja, sto tisuća ljudi otići na skijanje.
Malenica je prvo napomenuo da se biračko pravo može ostvariti na biračkom mjestu u Hrvatskoj, ali i u inozemstvu. "Pitanje datuma izbora u trenutku kada se donosilo bilo je tehničke naravi, i s time se složio i Arsen Bauk, predsjednik Kluba SDP-a, koji je rekao da tome ne bi pridavao političke konotacije, već čisto tehničke naravi", kazao je Malenica.
"U istupu Zorana Milanovića vidim strah i alibi za možebitni loš rezultat na izborima", dodao je Malenica.
"Čudi me da je SDP zatražio višestranačke biračke odbore..."
Na pitanje zašto je Vlada odbila prijedlog SDP-a po kojim bi bili višestranački birački odbori i potpisivanje birača prilikom preuzimanja listića, Malenica je rekao se Vlada u odbijanju tog prijedloga pozvala na stajalište Ustavnog suda iz 2015. godine.
"U njoj se kaže da se Sabor treba suzdržati od izmjena izbornog zakonodavstva godinu dana prije održavanja izbora, a oni su to predali prije mjesec dana. Čudi me i da je SDP zatražio višestranačke odbore umjesto nestranačkih odbora, što pokazuje da nema povjerenja u tijela koja provode izbore", kazao je Malenica.
Na pitanje hoćemo li ikada u Hrvatskoj glasovati elektronički, ministar je kazao da u EU takva praksa postoji jedino u Estoniji na svim razinama izbora te dodao kako takvo glasovanje uvijek izaziva određene sumnje u sigurnost, odnosno mogućnost manipulacije glasovima i rezultatima glasovanja.
"Osim Estonije, mnoge su zemlje pokušale, ali su procijenile da su potencijalni rizici veći od koristi", kazao je Malenica i dodao da treba pričekati s elektroničkim glasovanjem dok se ne uspostave određena razina sigurnosti. Najavio je i da će se popis stanovništva moći obaviti elektronički preko servisa e-građani, ali to nije želio povezivati s elektroničkim glasovanjem.