U svojoj prvoj izjavi od dolaska u Philadelphiju, otac dvogodinje djevojčice Mile Marin Rončević rekao je da je Mila dobro, da je vesela i da je već primila svoju terapiju, te je apelirao na javnost i medije da je obitelji potreban mir kako bi se mogli u potpunosti posvetiti izliječenju dvogodišnjakinje, piše Dnevnik.hr.
'Za nas borba tek počinje'
''Mogli smo putovati, kako bi rekao jedan fizioterapeut na našem odjelu, bez "fifija". "Fifi" je stalak sa svim tim stvarima koje nosi. Ona je svoju terapiju primila sada. Ovdje će primiti drugu terapiju koju treba", rekao je Marin Rončević ustvrdivši kako je sam put prošao dobro i da je Milu za put pripremila profesorica Roganović.
Milin otac zamolio je sve da nastave moliti i slati lijepe misli, ali da im je sada potreban mir kako bi spasili svoje dijete.
''Stvarno bih vas sve skupa zamolio da nas pustite da se mi posvetimo svojoj najtežoj borbi. Za nas borba tek počinje. Sredstva su tu, a sada jedino molitva i znanje ovih liječnika mogu pomoći, pa bih ja zamolio liječnike da se potrude, a sve koji su nam do sada pomagali da se pomole, a ako se ne mole, barem da pomisle nešto lijepo za nas i svu drugu bolesnu djecu, prvenstveno u Hrvatskoj, ali i svugdje u svijetu'', zamolio je Rončević koji je apelirao na medije da se akcija 'Svi za Milu' privede kraju, odnosno da može krenuti akcija s novim nazivom.
"Apeliram na medije da je akcija 'Svi za Milu' prestala i da sad može krenuti akcija 'Mila za sve'. Od viška sredstava koje smo prikupili, u dogovoru s državnim institucijama, konkretno s Uredom predsjednice, Vladom RH i Ministarstvom financija, pokušat ćemo dogovoriti i apelirati da se ta sredstva utroše za onu djecu kojoj HZZO i državne institucije ne mogu pružiti adekvatnu i dovoljno brzu pomoć'', kaže Marin Rončević, koji je pozivao na osnivanje svojevrsne fondacije koja bi rješavala probleme koje postojeće institucije i alati kojima raspolažemo ne mogu riješiti.
Prilagodba terapije
Rončević je izjavio kako će liječnici u Children's Hospital of Philadelphia ponoviti sve pretrage, kao i provjeru genoma kako bi znali prilagoditi njezinu terapiju. Nakon što prođe pretrage, donesena će biti odluka o eksperimentalnom liječenju.
''Sigurno je da će se uključiti u klinička istraživanja ili razmotriti opciju uključivanja Mile u kliničke studije koje postoje. Sigurno je da će pokušati djelovati na te njezine aberacije na načine na koje oni znaju i vjerujem saznanjima koja oni u ovom trenutku nisu spremni dijeliti s ostatkom svijeta. Zato se nadam da bi mogli postići uspjeh, koji nitko, naravno, ne može garantirati jer je naše i dalje teško bolesno, i dalje životno ugroženo. Neki ljudi od ovoga rade i sprdačinu, što je katastrofalno. Ali ako to dijete, ili bilo koje drugo oboljelo od akutne leukemije ima šanse, onda je to na ovom mjestu'', kazao je Marin Rončević.
Predstavnici udruge Hrvata u Philadelphiji ponudili su pomoć obitelj Rončević oko dočeka i prijevoza. Obećali su obitelji i smještaj za vrijeme boravka.
"Ja sam samo dio lokalne hrvatsko-američke zajednice koja će obitelji pružiti svu ljubav i podršku, ne samo danas i kratkoročno, nego dugoročno, koliko god će Mila, Marin i Sanja biti u ovoj najboljoj mogućoj klinici za njezinu rijetku leukemiju", rekao je Steve Rukavina, jedan od čelnika udruge Hrvata u Americi, piše Dnevnik.hr.