Prije nego što je otpočeo političku karijeru, vjeroučitelj iz Rijeke Marin Miletić bio je vrlo aktivan na internetu i društvenim mrežama. Njegujući imidž nekonvencionalnog, otkačenog vjeroučitelja, brzog i oštrog na jeziku, koji propovijeda u stilu repera, brzo je privukao pažnju. Šira javnost upoznala ga je tijekom štrajka učitelja u studenome 2019. godine kada je na prosvjednom skupu u Zagrebu održao vatreni govor.
Od njegova nastupa na tom skupu ogradila se i Riječka nadbiskupija, a Miletić je, slučajno ili ne, ubrzo potom premješten iz elitne Prve gimnazije na Sušaku u jednu strukovnu školu.
Što je govorio onda, a što govori sada
No, Miletić je ubrzo kapitalizirao svoju naglu javnu slavu ulaskom u visoku politiku. Na prošloljetnim izborima ušao je u Hrvatski sabor kao kandidat Mosta, a na predstojećim lokalnima bit će kandidat za gradonačelnika Rijeke. Nakon njegove kandidature, društvenim je mrežama počeo kružiti video u kojem je netko iskompilirao niz Miletićevih, blago rečeno, osebujnih izjava izvađenih iz njegovih videoblogova.
Videoredakcija našeg portala također je napravila jedan video sastavljen od Miletićevih izjava iz njegovih vlogova od prije dvije godine te njegova aktualnog predizbornog spota. Isti smo, po ključu "što je govorio onda, a što govori sada", objavili držeći da su izjave Marina Miletića, kao saborskog zastupnika i kandidata za gradonačelnika trećeg po veličini grada u Hrvatskoj, od javnog interesa te podložne sudu javnosti bez obzira otkad datiraju. Osim toga, sve su ionako javno dostupne na Miletićevim društvenim mrežama.
Prijava zbog snimki koje je i sam javno objavio
Video smo objavili na Facebook stranici Net.hr-a, da bi ubrzo dobili obavijest da je Facebooku prijavljeno kršenje Miletićevog intelektualnog vlasništva, odnosno autorskih prava.
Obratili smo se Miletiću želeći znati je li osobno podnio prijavu Facebooku te zašto objavu videa sastavljenog od javno dostupnih snimki s njegovog YouTube kanala, smatra spornom. To više što se u snimci nalazi i njegov aktualni predizborni spot. Također smo ga pitali smatra li, kao saborski zastupnik i gradonačelnički kandidat, da snimke njegovih javnih i javno dostupnih istupa trebaju biti izloženi sudu javnosti. U telefonskom razgovoru zatražio je da mu sva pitanja uputimo mailom te da će na njih odgovoriti u najkraćem roku. Na koncu nam je, umjesto svojih odgovora, proslijedio odgovore svojih odvjetnika.
Ništa bez autorova odobrenja
A oni su odgovorili da "sukladno Zakonu o autorskom pravu i srodnim pravima autor ima pravo odrediti hoće li, kada, gdje, kako i pod kojim uvjetima njegovo autorsko djelo biti objavljeno".
Također, ističu kako nečije objavljeno javno dostupno autorsko djelo, treća osoba može reproducirati i prerađivati bez autorovog odobrenja i bez plaćanja naknade samo u slučajevima koji su izričito navedeni spomenutim Zakonom, dok je za sve ostale slučajeve nužno autorovo prethodno odobrenje.
"Vaša reprodukcija i prerada videouratka ne spada pod iznimke navedenog Zakona, stoga je nedvojbeno kako ste takvom radnjom protupravno povrijedili pravo autora kao i učinili prekršaj za koji je propisana novčana kazna do 50.000 kuna", objašnjavaju.
'Autor ima pravo usprotiviti se sakaćenju svog djela'
Na koncu, Miletićevi odvjetnici navode da "autor ima pravo usprotiviti se deformiranju, sakaćenju i sličnoj izmjeni svog autorskog djela kao i svakom korištenju autorskog djela ako ugrožava njegovu čast i ugled".
"Nedvojbeno je kako je videouradak prerađen u isključivom cilju poticanja na mržnju spram Marina Miletića zbog njegove vjerske pripadnosti, a što je protivno Europskoj konvenciji o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda, Ustava RH i koja radnja u konačnici predstavlja kazneno djelo. Uz nedvojbenu okolnost potpunog priznanja slobode izražavanja novinara u kontekstu javne rasprave, budući da je nedvojbeno da mediji pridonose javnoj raspravi o pitanjima koja utječu na život zajednice, navodi se kako takva sloboda nije i ne može biti apsolutna obzirom da je i Europski sud za ljudska prava odavno utvrdio kako se novinari ne mogu pozvati na slobodu izražavanja ukoliko je mišljenje o političaru izraženo na osobito ponižavajući i uvredljiv način.
Prerada i javna objava prerađenog spomenutog video uratka učinjena je upravo u cilju poticanja na mržnju koja je temeljena na vjerskoj pripadnosti pojedinca, a ne da bi pridonijela javnoj raspravi o pitanjima koja su bitna za život zajednice. Stoga, izričito se navodi kako ničija vjerska pripadnost, neovisno radi li se o privatnoj osobi ili političaru ne smije biti predmet ismijavanja, subjektivne procjene, a ponajviše ne prosudbe", stoji u odgovoru Miletićevih odvjetnika.