Unatoč vidljivim posljedicama pandemije koronavirusa, protivnici cijepljenja i epidemioloških mjera vrlo su glasni. Vidjelo se to najbolje na prosvjedima ispred bolnica u Zagrebu i Splitu. No, među salvama uvreda i teorija zavjere, često se čuju i teze koje bi mnogim građanima koji nisu antivakseri mogle zazvučati logično.
I struka potvrđuje da cijepljeni mogu prenijeti zarazu koronavirusom. Prema podacima Ministarstva zdravstva, u prvih devet mjeseci ove godine je s obje doze cijepljeno, a potom koronavirusom zaraženo šest posto građana.
"Mislim da zdravstveni djelatnici nisu protiv testiranja nego su povrijeđena ustavna prava i zato je nastao taj otpor. Dođem ranije 15 minuta na posao testiram se i počinjem raditi", rekao je za RTL Tomislav Drožđek, medicinski tehničar i povjerenik Sindikata medicinskih sestara i tehničara u zdravstvu te potom dodao:
"Bilo bi nam dobro da se svi zdravstveni djelatnici testiraju jer znamo da cijepljeni i necijepljeni mogu prenositi i zaraziti se. Bi li u tom slučaju otpor prema testiranju bio manji? Sigurno bi", rekao je Drožđek.
Brojna neodgovorena pitanja
Slično misli i dubrovačka liječnica, koja se pita zašto se nalaz antitijela u krvi ne koristi kao dokaz preboljenja. "Kao i kod drugih virusnih bolesti, kod oboljelih i cijepljenih i asimptomatskih koji su bili u kontaktu s oboljelima. Kod drugih virusnih bolesti, ako imate visoku razinu antitijela nema docjepljivanja", rekla je specijalistica neurologije Dražana Martinović Mamić.
Nije joj jasno ni zašto se test radi isključivo brisom iz nosa. "Kad bi se mogao provesti i uzimanjem pljuvačke? Svi znamo mi zdravstveni djelatnici da je sluznica nosa jako osjetljiva i da oštećenje mogu biti doživotna", istaknula je.
Ipak, bili cijepljeni ili ne, svi moraju nositi maske u zatvorenom, što, pak, nije jasno predsjedniku Zoranu Milanoviću, koji je zbog toga umalo pozvao na građanski neposluh.
"Kada sam ušao u ovu prostoriju svi imaju masku. Zašto imaju maske? Skoro svi su cijepljeni. Oni koji su cijepljeni nisu u opasnosti. Zašto ljudi u prosjeku godina 50 nose masku? Nevjerojatna je poslušnost kad ne bi trebali slušati", rekao je Milanović.
Sporne su i covid-potvrde
No, zanimljivo, neki će nositi masku, doći na posao u bolnicu, testirati se, ali se neće cijepiti, jer je previše neodgovorenih pitanja, pogotovo o nuspojavama. Evo još jedno važnog pitanja: Zašto covid-potvrde nisu potrebne u Domovima zdravlja?
Zašto, ako prema najnovijim podacima Ministarstva zdravstva nije cijepljeno 12 posto liječnika i 32 posto sestara i tehničara?