MEĐIM /

URSKI GRAD JE ISPUNIO SVOJU OBAVEZU, A METROPOLA? U Prelogu odvojeno skupe 62,79 % otpada, u Zagrebu tek 10,7 %. Split još gori

Image

Kamion dolazi prazniti kante svaki tjedan naizmjenično, a mogu dobiti i besplatne vreće za pelene i kantice za trošeno jestivo ulje... Sve to za 83 kune mjesečno za četveročlano domaćinstvo

18.1.2020.
22:23
VOYO logo

U Prelogu odvojeno skupe 62,79 posto otpada, a u Zagrebu tek 10,7 posto ističe u subotu Večernji list pišući o kaosu u gospodarenju otpadom i novim, skupljim, cjenicima za građane. U zelenu kantu na kućnom pragu u Prelogu stavljaju miješani komunalni otpad, u smeđu biološki, a u besplatne vreće razvrstavaju papir, staklo, tetrapak, plastiku i metalnu ambalažu.

Dio domaćinstava dobio je i plave spremnike za papir i tetrapak te žute za plastiku pa njima vreće za te vrste otpada ni ne trebaju. Kamion dolazi prazniti kante svaki tjedan naizmjenično. Mogu dobiti i besplatne vreće za pelene i kantice za trošeno jestivo ulje... Sve to za 83 kune mjesečno za četveročlano domaćinstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
SVI RADE PO PRINCIPU 'SNAĐI SE DRUŽE', A GRAĐANIMA PRIJETE PAPRENE KAZNE: /

'Nažalost, imamo problem, a država ga potiče...'

Image
SVI RADE PO PRINCIPU 'SNAĐI SE DRUŽE', A GRAĐANIMA PRIJETE PAPRENE KAZNE: /

'Nažalost, imamo problem, a država ga potiče...'

Zagreb i Split sa sramotnim postotcima

Prema podacima za 2018., Prelog je na 62,79 posto odvajanja i odavno je ispunio cilj od 50 posto koji je Europska komisija zadala Hrvatskoj za 2020. Na državnoj razini, prema optimističnim procjenama, Hrvatska je na oko 30 posto. Najveći problemi su u najvećim gradovima, poput Zagreba koji je na 10,70 posto i Splita koji je pretprošlu godinu završio na svega 2,39 posto odvojenog skupljanja otpada!

Image

05.06.2015., Prelog - U Reciklaznom dvoristu odrzan je prvi eko kviz u kojemu su sudjelovali ucenici osnovnih skola Medjimurske zupanije. Kviz je odrzan u sklopu Dana otvorenih vrata Pre-Koma. Photo: Vjeran Zganec-Rogulja/PIXSELL

Država će pokušati na sve načine izbjeći plaćanje kazni kojima joj kao batinom maše EK. Donošenje novih cjenika prebacuje na gradove i općine, a teret će najvećim dijelom ponijeti građani koje čekaju veći mjesečni računi. Dio gradova i komunalaca protivi se uvođenju novih cjenika i zatražili su od Ustavnog suda ocjenu suglasnosti dopunjene Uredbe o gospodarenju komunalnim otpadom sa zakonom i Ustavom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I dok sud ne presudi, neka komunalna poduzeća odlučila su staviti moratorij na poskupljenje, dok su ostali ipak podigli cijene u strahu od kazni, ne od Europske komisije, nego od – države, donosi Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike