Protiv ovih i ovakvih negativnih kretanja u društvu, prvenstveno zbog najavljenih izmjena u radnom zakonodavstvu u subotu 16. studenog održat će se 6. Marš solidarnosti u organizaciji Mladih antifašista Zagreba.
Naziv marša je Nepokoreni rad i trebao bi pokazati kako radnici ne vjeruju da je u njima problem.
"Pokažimo da možemo marširati solidarno i zajednički se usprotiviti politici koja nas pojedinačno i sustavno dovodi do lošeg života, siromaštva i razdvajanja!", stoji u pozivu na Marš čija su krovna tema izmjene Zakona o radu.
No, solidarno će se marširati za agencijske iliti ničije radnike, za pripravnike koji rade za naknadu od 1.600 kuna, za manjine koje uvijek stradavaju u krizi zbog fašizacije društva, ali i radnike javnih službi, prvenstveno u zdravstvu, prema kojima se nastoji razviti odbojnost radnika tzv. realnog sektora, premda je i njihova realnost potplaćenost, nedostatak kolega i prijetnje privatizacijom.
Problemi
Organizatori ističu svima jasne društvene probleme: nezaposlenost koja je premašila 20 posto, a među mladima 50 posto, mirovine koje su mizerne, minimalne plaće nedovoljne za goli opstanak i stambeno pitanje koje ostaje neriješeno. U medijima, pak, već godinama dominira tema ispražnjene državne blagajne.
A Vlada kao rješenje za rast standarda predlaže tek "sveopću rasprodaju ekonomske supstance društva izraženu kroz uništavanje temeljne društvene infrastrukture: bolnice, obrazovanje i socijalna skrb predstavljaju se kao luksuz, a javna poduzeća kao žetoni za poker automate".
Kao rješenje promovira se štednja. Ona podrazumijeva: otpuštanje radnika iz javnog sektora, snižavanje plaća, penzija, privatizacija imovine u javnom vlasništvu. I već godinama razgovor o uzrocima i mogućim strategijama izlaska iz krize se rijetko izdiže iznad razine dnevne politike. U mirovinu će se tek sa 67 godina.
'Rješenja'
"To znači da se za nastalo stanje okrivljuje one koji ga nisu uzrokovali - radnike. A kao rješenja predlažu mjere, poput prodaje javnih poduzeća, kojima nije za cilj riješiti problem nego iskoristiti situaciju za transfer društvenog bogatstva u ruke tzv. elite", stoji u pozivu na Marš, koji počinje u subotu u podne na Trgu žrtava fašizma.
Nakon marša, u prostorijama Saveza antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske i Mladih antifašista i antifašistkinja Zagreba, u Hatzovoj 16, jede se grah, pije kuhano vino i sluša tribina na temu nepokorenog rada.
Nešto vas je oduševilo, naljutilo, rastužilo ili potaknulo da potražite dodatne informacije? Za slanje konstruktivnih, smislenih komentara uveli smo posebnu adresu komentari@portal.net.hr kako bismo i dalje saznali što mislite o temama o kojima pišemo.
Namjera nam je redovito objavljivati komentare čitatelja za koje procijenimo da su konstruktivni te da iz njih svi zajedno možemo nešto naučiti.
Pišite nam.