Kvaliteta zraka u Zagrebu ove subote ocijenjena je kao vrlo loša. Podaci s pet mjernih postaja u Zagrebu crvene se, a koncentracija onečišćujućih tvari u posljednjih tjedan dana uglavnom ima uzlaznu putanju.
Inače, indeks kvalitete zraka temelji se na vrijednostima nekoliko ključnih onečišćujućih tvari, a to su lebdeće čestice, ozon, dušikov oksid i sumporov dioksid.
Zdravstvene preporuke za građane kada je riječ o ovakvoj, vrlo lošoj razini indeksa, prema Ministarstvu zaštite okoliša i zelene tranzicije su: "Razmislite o smanjenju intenzivnih aktivnosti na otvorenom ako osjetite simptome poput nadražaja očiju, kašlja ili grlobolje", stoji na službenim stranicama, a preporuka vrijedi za opću populaciju.
Za osjetljive skupine građana preporuka je smanjiti fizičke aktivnosti, osobito na otvorenom, posebno ako osjete simptome.
Podaci loši i u drugim hrvatskim gradovima te u BiH
Kvaliteta zraka vrlo je loša i u Osijeku, Sisku i Slavonskom Brodu, a loša u Kopačkom Ritu, Desiniću u blizini Huma na Sutli, Kutini, Koprivnici, Zoljanu u blizini Našica i Viškovu, nedaleko od Rijeke.
Situacija nije ništa bolja ni u susjednoj Bosni i Hercegovini. U Sarajevu je kvaliteta zraka jutros ocijenjena kao nezdrava za osjetljive skupine. "Oboljeli od bolesti organa za disanje i srca, zatim stari, trudnice i djeca trebali bi smanjiti produžena ili veća naprezanja tijekom boravka vani. Svi ostali trebali bi ograničiti produžena ili veća naprezanja tijekom boravka vani", stoji na stranici Zrak - Eko Akcija.
Od kraja listopada, kvaliteta zraka u Sarajevu uglavnom je nezdrava. Indeks kvalitete zraka u posljednja tri dana ondje graniči s vrlo nezdravim. Sarajevo je danas među najzagađenijim gradovima na svijetu.
POGLEDAJTE VIDEO: Gusta magla potrajat će nekoliko dana. Meteorolog: 'Ipak, sama po sebi nije uzrok...'