Lokvarsko jezero, iako umjetno, savršeno se uklopilo u prirodni okoliš..
Nimalo ne čudi da je jedno od omiljenih turističkih odredišta svima željnima odmora u prirodi, te draga destinacija ljubiteljima sporta i rekreacije.
Jezero je duboko oko 40m, a veliko oko 2,5km2.
Nastalo je izgradnjom brane kojom je zaustavljena rijeka Lokvarka 1954. Godine.
Lokvarsko jezero je prava je turistička atrakcija i omiljeno boravište ribiča, jer je bogato raznim vrstama riba od kojih treba spomenuti klena, šarana i pastrvu.
Dodajmo kako je ovo jezero, uz jezera Bajer i Lepenica, dio hidroenergetskog sustava (HES) Vinodol koji jedan od najvećih ostvarenih padova na hidroenergetskim postrojenjima u Europi.
Danas Lokvarsko jezero predstavlja iznimnu turističku atrakciju i omiljeno je mjesto sportaša i rekreativaca.
Obitelji naselja Srednji jarak, koje su se naselile na tom mjestu nakon izgradnje, zauvijek su iseljene.
Baš u Lokvarskom jezeru je 1973. ulovljena najveća riječna pastrva u svijetu, teška nevjerojatnih 25,40 kilograma., a iste je godine održano i 1. svjetsko prvenstvo u podvodnoj orijentaciji. Na prvenstvu je sudjelovalo 20 ekipa iz 16 zemalja svijeta.
Od 1978. uz Lokvarsko jezero se održava sad već tradicionalni susret planinara, ljubitelja šetnji i prirode te biciklista uz manifestaciju POJ (Pješice Oko Jezera).
Tijekom ljeta Lokvarsko jezero pruža osvježenje u vidu kupanja, a do mnogih njegovih uvala može se doći pješačkom stazom.
Stari naziv Lokvarskog jezera bio je Omladinsko jezero, u čast na omladinske radne brigade od 1952. do 1955. U dokumentima iz tog vremena stoji da je bilo "više stotina radnih brigada u kojima je bilo 27 tisuća brigadira i brigadirki", dobrovoljaca.
No, u razgovorima s tadašnjim brigadirima, rad i nije bio baš uvijek dobrovoljan, ali jest bio besplatan.