LALOVAC (SDP) IMA PRIJEDLOG ZA BRŽI IZLAZAK IZ KRIZE: /

'Uvedite jednogodišnji moratorij na kredite'

Image
Foto: PIXSELL

'Javni sektor sad može puno brže doći do likvidnosti, nego što to može gospodarstvo. Zato je ovaj moratorij bitan.

15.4.2020.
13:09
PIXSELL
VOYO logo

Boris Lalovac, potpredsjednik SDP-a, danas je u Hrvatskom saboru govorio o gospodarskoj krizi prouzročenom epidemijom koronavirusa te SDP-ovim prijedlozima mjera za suočavanje s tom krizom. Podsjetio je da je SDP od samog početka krize imao aktivnu i konstruktivnu ulogu, posebno u predlaganju mjera za spas gospodarstva i radnih mjesta.

To je, kaže, vidljivo kroz dvadesetak prijedloga zakona koji još nisu stavljeni na glasanje, a na kojima SDP inzistira.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
SDP PREDLOŽIO NOVI PAKET ZAKONA ZA OČUVANJE RADNOG MJESTA: /

Žele skraćivanje radnog vremena uz punu plaću, transparentnost dodjele potpora...

Image
SDP PREDLOŽIO NOVI PAKET ZAKONA ZA OČUVANJE RADNOG MJESTA: /

Žele skraćivanje radnog vremena uz punu plaću, transparentnost dodjele potpora...

'Fiktivna zaposlenost eruptirat će u nezaposlenost'

"Ovih dana vidimo da su banke izašle u javnost s moratorijem od tri mjeseca, ali da su dodatno opteretile građane kroz raznorazne ovjere takvih ugovora. To je nepotrebno i Vlada treba intervenirati", istaknuo je Lalovac i pojasnio zašto SDP traži moratorij na kredite od godine dana.

"Svi građani kojima Vlada isplaćuje minimalnu plaću, njih oko 550 000, oni se u lipnju i srpnju neće imati vratiti u koje gospodarstvo. To je problem. Gospodarstvo će tek u lipnju i srpnju startati od nule. Sva ova fiktivna zaposlenost će tada eruptirati u nezaposlenost. Vlada nema nikakvih instrumenata da poslodavci zadrže te radnike i nakon ova tri mjeseca. Pogotovo, imamo problem oko isplata plaća, Vlada mora osigurati zabranu isplate bilo kakve dobiti iz prethodnih godina", kazao je Lalovac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Ako se dogodi nelikvidnost, dugo nećemo iz krize'

Istaknuo je i da SDP traži transparentnost u isplati odobrenih potpora od 4000 kuna neto, koja mora biti isplaćena direktno radnicima. Također, predlažemo sprječavanje zlouporabe od strane onih poslodavaca koji su dobili potporu od države, a nisu je usmjerili prema radniku.

"Ono što također zabrinjava je da Vlada iz javnih poduzeća kupi likvidnost u državni proračun. Sada je najvažnije osigurati likvidnost gospodarstvu. Najgore bi sada bilo ukoliko bi država, javna poduzeća i jedinice lokalne samouprave prestale plaćati. Ako se dogodi nelikvidnost odnosno insolventnost u društvu, mi nećemo dugo vremena izaći iz krize. Država mora plaćati, javna poduzeća moraju plaćati i lokalna samouprava mora plaćati. Jedino javni sektor sad može puno brže doći do likvidnosti, nego što to može gospodarstvo. Zato je ovaj moratorij bitan. Ako banke legnu sa svojim ovrhama u srpnju, kolovozu i rujnu, isisat će sav novac iz gospodarstva. Ako se država odrekla prihoda, ako su se poduzetnici odrekli prihoda, ne vidim zašto banke obračunavaju kamate i ne daju dugoročnu stabilnost za građane", zaključio je Lalovac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo