Majka dječaka koji je zbog brojnih propusta u zdravstvenom sustavu umro od sepse, šokirana je viješću o skraćivanju radnog vremena Laboratorija za analizu krvi.
"Katastrofa! Mislim, gdje će ona djeca koja idu popodne u doktorice vadit? Šta ima analizator, on će samo reći CRP, a di su ostale bolesti?", kaže Ivana Bebić, Gabrielova majka.
Uzrok prisilnih promjena je smrt dugogodišnje korisnice koncesije, ali ravnatelj Doma zdravlja uvjerava kako hitni slučajevi neće morati čekati da im krv stigne sve do Makarske.
VEZANE VIJESTI
"Hitna je u Metkoviću već nabavila hematološki brojač i za bilo kakvu hitnost u bilo koje doba dana se mogu obratiti u Hitnu", kaže Mihovil Štimac, ravnatelj Doma zdravlja Metković.
Da bi Laboratorij ponovno počeo raditi kao i do sada, inženjer medicinske biokemije trebao bi se javiti na natječaj u kojem mu nude čak i plaćen smještaj.
"Nadamo se da će se u budućnosti netko javiti na natječaj sa željom da ostane živjeti i raditi u Metkoviću."
Ipak, takvih ljudi, što je vidljivo i na primjerima drugih hrvatskih gradova, jednostavno nema na tržištu, ali zato ima magistara medicinsko-laboratorijske dijagnostike čije hrvatske diplome sustav ne priznaje.
"Postoji 500 magistara koji imaju vrijednu diplomu, donešenu u Hrvatskoj i imaju licence Komore, kompletne osobe za raditi. A zašto ne rade? Zato što ne postoje u Zakonu", kaže Ljiljana Šunjić, magistra medicinsko laboratorijske dijagnostike.
Smatra kako ih opstruira lobi koji želi zadržati monopol te skupo naplaćivati analize krvi. S tim se slažu i u inicijativi Sinovi i kćeri Metkovića kojima je cijela situacija neshvatljiva.
"Njihovi roditelji su pet godina školovali, odvajali novce za tu školu. Danas su došli i oni u neizvjesnost, a paralelno s tim nam se gase laboratoriji", kaže Ivo Matičević, Sinovi i kćeri Metkovića.
Pa najavljuju nove prosvjede da se, poručuju, tragedija obitelji Bebić više nikada ne ponovi.