KOVAČEVIĆ IDE 'IZA BRAVE': /

Bivši šef Janafa i trojica osumnjičenika iz afere provest će mjesec dana u Remetincu

Image

Sudac istrage odredio je Draganu Kovačeviću i ostaloj trojici osumnjičenika iz afere Janaf jednomjesečni istražni zatvor

8.4.2021.
16:44
VOYO logo

Sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda odredio je u četvrtak jednomjesečni istražni zatvor bivšem čelniku Janafa Draganu Kovačeviću, koji je osumnjičen za primanje mita i nezakonitog pogodovanja, i trojici njegovih suosumnjičenika, doznaje Hina na sudu.

Kovačeviću i vlasniku tvrtke Cefis Ivanu Širiću, bivšem direktoru Sektora sigurnosti i zaštite u Janafu Vladi Zoriću i direktoru tvrtke M.G.S. Edi Seifriedu određen je istraži zatvor zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke, precizirao je glasnogovornik suda Krešimir Devčić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
USKOK DONIO RJEŠENJE O ISTRAZI PROTIV KOVAČEVIĆA I SUOSUMNJIČENIKA; /

Danas bi trebali pred Županijski sud

Image
USKOK DONIO RJEŠENJE O ISTRAZI PROTIV KOVAČEVIĆA I SUOSUMNJIČENIKA; /

Danas bi trebali pred Županijski sud

Kovačević iznio obranu

Kovačevićev odvjetnik, Ivo Farčić, stao je pred medije nakon što je tužiteljstvo ispitalo njegova klijenta te druge osumnjičenike. Izjavu je dao oko 15:15 sati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Sudac će nam dostaviti odluku o istražnom zatvoru nakon 16 sati. Neće biti javne objave nego možemo preko elektronskog sustava saznati kakva je odluka", rekao je odvjetnik Farčić. Upitan je li njegov klijent imao priliku nešto reći, odvjetnik je odgovorio potvrdno pa rekao da je svatko imao priliku nešto reći na ročištu. "Svima je sudac postavio pitanje imaju li što dodati onome što su rekli", dodao je.

Farčić je rekao da se Kovačević složio s njegovim izlaganjem i da su protiv istražnog zatvora izneseni različiti argumenti. Odvjetnik je novinarima rekao da ne zna hoće li Kovačević nakon 16 sati otići direktno u Remetinec ili na Oranice po stvari.

Za kraj, odvjetnik je medijima rekao da je Kovačević iznio svoju obranu koja se ne slaže sa stavom tužiteljstva i da se čeka javni postupak.

Namješteni natječaji, stanovi i automobili

Uskok tereti Kovačevića da je kao predsjednik Uprave Janafa od ožujka 2012. do 16. rujna 2020. u namještenom natječaju osigurao Širićevoj tvrtki dodjelu niza informatičkih poslova, vrijednih 18,2 milijuna kuna, u zamjenu za stanove u zagrebačkom Ban centru i splitskom Žnjanu te za automobil Alfa Romeo Giulietta i najam automobila marke Lexus.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pritom je Kovačević, dodaje Uskok, dogovorio sa Širićem da prikrije vlasništvo nad nekretninama i pokretninama vrijednim 2,8 milijuna kuna tako da ih uknjiži na Širićevu tvrtku. Uskok sumnja i da je Kovačević od rujna 2018. do svibnja 2020. osigurao tvrtki Ede Seifrieda dodjelu nabave dva specijalna vatrogasna vozila s artikuliranom rukom u vrijednosti 15,5 milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nabavu je osigurao pod uvjetom da Seifried kao podizvođač isporuke vatrogasnih vozila angažira Širićevu tvrtku i za to mu isplati 4,1 milijun kuna, na što je Seifried pristao. Kovačević je pritom, tvrdi Uskok, naložio direktoru Sektora sigurnosti i zaštite u Janafu Vladi Zoriću, u čijoj nadležnosti je bilo pokretanje i provođenje postupka nabave, da prepusti Seifriedu izradu tehničke dokumentacije i određivanje uvjeta koje ponuditelji moraju ispuniti.

Nakon nekoliko provedenih postupaka u srpnju 2019. zaključen je ugovor sa Seifriedovom tvrtkom na iznos od 15,5 milijuna kuna, dok je Seifried u rujnu iste godine, prema ranijem dogovoru s Kovačevićem, angažirao Širićevu tvrtku kao podizvođača isporuke vatrogasnih vozila s kojim je zaključio ugovor o softveru za isporuku vatrogasni vozila vrijednom 4,1 milijun kuna.

Ravnateljstvo policije navodi da je Kovačević namještanjem poslova Širićevoj tvrtki i njegovim poslovnim partnerima omogućio dodjelu nabave usluga i proizvođačke ugovore u vrijednosti od 37,5 milijuna kuna.

Kovačević uhićen nakon pritvora za aferu Janaf

Kovačević je ponovno uhićen u srijedu nakon što je prije nepunih pet mjeseci pušten iz tromjesečnog istražnog zatvora zbog afere Janaf, u kojoj Uskok sumnja da je Kovačević primio mito od prvookrivljenog vlasnika tvrtke Elektrocentar Petek Kreše Peteka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Petek je navodno podmićivao nekadašnjeg gradonačelnika Velike Gorice i bivšeg HDZ-ov saborskog zastupnika Dražena Barišića te bivšeg SDP-ovog gradonačelnika Nove Gradiške i saborskog zastupnika Vinka Grgića, kako bi raznim malverzacijama osigurali da njegova tvrtka dobije milijunske poslove.

Istragom je obuhvaćeno 14 osoba koje Uskok tereti za trgovanje utjecajem, davanje mita, nezakonito pogodovanje, zlouporabu položaja i ovlasti te pomaganja u tim nedjelima. Kovačevića se dodatno proširenom istragom tereti da je zaprimio informaciju kako će biti uhićen te da je vrijeme do uhićenja iskoristio za skrivanje 4,5 milijuna kuna kod Gorana Puklina, koji tvrdi da je novac njegov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon što je u istragu uključen Puklin, njegova supruga Mirela Alerić Puklin zatražila je razrješenje s dužnosti zamjenice zagrebačkog županijskog državnog odvjetnika.

Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo