Povjerenstvo za praćenje Srbije na putu prema Europskoj uniji - uzrok je žestokog političkog a skoro i fizičkog obračuna u Saboru.
Započelo je provokacijama za veleizdaju u Saboru - umalo i premijerovim fizičkim obračunom u saboru, a nastavilo se dokazivanjima vladajućih da čvrsto podupiru nacionalne interese kada je u pitanju pridruživanje Srbije Uniji.
Ministrica vanjskih poslova Pejčinović Burić MOST-u je održala lekciju, ali još uvijek nema konkretnog odgovora zašto se osnovalo Povjerenstvo za Srbiju kada nisu opravdali svoje postojanje.
Kovač: 'Pusić nije napravila ništa, ni ona ni njena Vlada, mi smo to napravili'
O svemu ovome u RTL-u Danas smo razgovarali s bivšim ministrom vanjskih poslova i predsjednikom saborskog Odbora za vanjsku politiku Mirom Kovačem.
Vi ste osnovali Povjerenstvo za praćenje pregovora Srbije s EU - gdje je nestalo povjerenstvo?
Povjerenstvo je osnovao predsjednik Vlade na moj prijedlog. Mi smo položili temelje za rješavanje otvorenih pitanja Hrvatske i Srbije. Uključili smo i definirali pet ključnih pitanja. To su ključne stvari koje Srbija mora riješiti na putu prema EU.
Koliko je važan rad povjerenstva koje se sastalo dva puta - je li ono bilo samo da se smire braniteljske tenzije?
Mi smo tada imali procjenu da je Povjerenstvo potrebno. Mi smo odradili temeljni posao. Gospođa Pusić nije napravila ništa, ni ona ni njena Vlada, mi smo to napravili. Način na koji će sadašnja Vlada raditi je manje važno. Nama je važno da radimo posao. Da riješimo pitanje odštete logorašima...
Dakle, povjerenstvo se nije sastalo zato što ipak nije potrebno ili je riječ o 'veleizdaji'?
Mi smo to Povjerenstvo formirali. Ova Vlada ima obvezu to činiti, ja sam siguran da Vlada to čini i da je to prikladno. Ono što je ključ da postoje ti kriteriji.
U fokusu su realni problemi (logoraši, nestali, pitanje granice) - oni su i dalje neriješeni!
Čuli ste za logoraše. Jedan srpski sud je jednom našem logorašu ponudio pogodbu. Ide se u tom smjeru. Ja sam uvjeren da će kolege u Srbiji riješiti ta pitanja. Ja sam uvjeren da ćemo i na tom planu pokazati eikasnost.
2,5 godine je dug period, vidimo sada pobunu u Vukovaru...
Obveza Hrvatske je da se riješi odšteta logorašima. Bez rješenja tog problema Srbiji neće biti moguće ući u EU.
Treba li Hrvatska blokirati put Srbije u Uniju sve dok ne ispuni te zatjeve?
Ako ne bude ovo riješeno, Srbiji nema napretka prema Europskoj uniji.