Odvjetnik Anto Nobilo uputio je pismo glavnom državnom odvjetniku Mladenu Bajiću, u kojemu mu potanko, u osam točaka, objašnjava kako će, odazove li se pozivu Jadranke Kosor na sastanak oko INA-e i MOL-a, napraviti grdnu grešku, odnosno grubo prekršiti zakon.
Naime, premijerka je medijima izjavila kako je zatražila sastanak predstavnicima Državnog odvjetništva povodom "vrlo ozbiljnih nagađanja o istragama koje se vode protiv bivšeg premijera Ive Sanadera", odnosno optužbi da je primio mito mađarskog MOL-a u vrijednosti od 10 milijuna eura, a da im je zauzvrat dao upravljačka prava nad INA-om.
Nobilu je problematično što "gđa Jadranka Kosor u ovom kaznenom predmetu zasigurno mora imati status svjedoka, a ako se na nju primijene isti kriteriji kao i na mog klijenta g. Damira Polančeca, onda bi mogla postati i osumnjičenik".
Kako sastanak Bajić – Kosor narušava principe pravičnog suđenja
"U takvim okolnostima, upoznavanje budućeg svjedoka (ili osumnjičenika) s detaljima iz tajne USKOK-ove istrage, bilo bi teško kršenje Zakona o kaznenom postupku i prava mog klijenta", navodi Nobilo, objašnjavajući zašto Bajić, nađe li se s Kosoricom na spomenutom sastanku, narušava princip prava na pravično suđenje u slučaju K-US-145/11.
Razlozi su sljedeći:
Točka 1. Jadranka Kosor je kao članica Predsjedništva HDZ-a, nakon što je bila detaljno upoznata sa svim relevantnim činjenicama, glasala za prijenos upravljačkih prava nad INA-om MOL-u. Isto je učinila u odnosu na izdvajanje plinskog posla iz INA-e.
Točka 2. Jadranka Kosor je u svojstvu potpredsjednice Vlade u više navrata na sjednicama užeg kabineta Vlade raspravljala o svakoj fazi pregovora između Vlade RH i MOL-a, te zajedno s ostalim ministrima odobrila svaki bitan pregovarački stav Vlade RH u odnosu na MOL.
Točka 3. Jadranka Kosor bila je na čelu Upravnog odbora Fonda hrvatskih branitelja u trenutku kad je taj fond prodao svojih 7% dionica INA-e MOL-u, na koji način je RH pala ispod 51% vlasništva dionica INA-e. Bez toga pada udjela vlasništva ne bi ni došlo do pregovora o upravljačkim pravima u INA-i.
Točka 4. Gđa Jadranka Kosor je po posebnoj odluci premijera Ive Sanadera bila u timu Vlade RH (Dropulić, Šuker, Polančec, Kosor) koji je usuglašavao posljednje verzije ugovora Vlade RH i MOL-a, i to do najsitnijeg detalja. Tek kad su ugovori od strane te komisije odobreni, oni su išli na glasanje u Vladu RH.
Točka 5. U završnoj fazi pregovora Jadranka Kosor je osobno sudjelovala u pregovorima s predstavnicima MOL-a.
Točka 6. Jadranka Kosor kao potpredsjednica Vlade RH glasala je za završni tekst ugovora s MOL-om, nakon prethodne detaljne prezentacije izvršene od strane Damira Polančeca.
Točka 7. Konačno, Jadranka Kosor ovlastila je Damira Polančeca da potpiše ugovore s MOL-om koje danas želi osporiti.
Točka 8. Nakon što je Jadranka Kosor postala predsjednica Vlade RH, osobno je vodila sastanke na kojima se odlučivalo o uvjetima preuzimanja tvrtke Prirodni plin d.o.o., te o rokovima u kojima bi se ta transakcija imala izvršiti i nijednom nije osporila eventualno izvršenje preuzetih obveza. Da je išta u do tada potpisanim ugovorima bilo štetno ili sporno ne bi nastavljala pregovore o uvjetima ispunjenja preuzetih obveza, nego bi tražila raskid ugovora. Dapače, osobno je predsjedala nastavnim sastancima s MOL-om na tu temu te poduprla Aneks Glavnog ugovora o plinskom poslovanju koji je odobrila Vlada kojoj je bila na čelu.
Iz navedenih razloga Nobilo moli Bajića "da odbije predloženi sastanak i tako zaštiti uredan tijek ovog kaznenog postupka".
Podsjetimo, Nobilo nije jedini kojemu se sastanak Bajića i Kosorice čini neprimjerenim. O tome jeZoran Milanović govorio i šef oporbe .
Vezani članci:
arti-201106290657006 arti-201106290173006 arti-201105300236006 arti-201106280520006 arti-201106300030006