Na stranici posebno kreiranoj od strane Europske unije za izbore zastupnika u Europskom parlamentu objavljene su detaljne upute o nadolazećim europskim izborima, prenosi N1. Na stranici na hrvatskom pojašnjeno je kako glasati na europskim izborima u Hrvatskoj koji će se održati ove nedjelje.
Izbori za Europski parlament održavaju se u nedjelju 26. svibnja, a biračice i birači glasuju na biračkim mjestima prema adresi prebivališta. Nakon utvrđivanja biračkih mjesta, popis će biti dostupan na sljedećoj poveznici: https://biraci.gov.hr/RegistarBiraca/
Registracija birača, izborne jedinice, izborni prag...
U Hrvatskoj pravo glasa na europskim izborima imaju građanke i građani s napunjenih 18 godina. Ako se birači na dan izbora zateknu izvan mjesta prebivališta ili u inozemstvu, mogu glasati: na drugom biračkom mjestu u Hrvatskoj ili u inozemstvu ako su najkasnije 10 dana prije izbora podnijeli zahtjev nadležnom tijelu državne uprave, piše na stranici Državnog izbornog povjerenstva. Prethodna registracija nije potrebna, no ako ste nedavno mijenjali adresu, svakako provjerite jeste li upisani u registar birača ( https://biraci.gov.hr/RegistarBiraca/). Upis u registar birača možete provjeriti na posebnoj stranici Ministarstva uprave: https://biraci.gov.hr/RegistarBiraca/.
Nemoguće je glasovati preko pošte, ali nije moguće niti oponomućiti nekoga drugog da glasa umjesto vas. Barem, ne u Hrvatskoj. Glasovati mogu i državljani drugih država članica EU-a, ali se moraju registrirati najkasnije do 26. svibnja. Svaka biračica i birač koji želi pristupiti glasovanju na biračkom mjestu mora se prethodno identificirati - u pravilu pomoću osobne iskaznice ili putovnice, a iznimno uz predočenje vozačke dozvole odnosno druge javne isprave s fotografijom temeljem koje se nedvojbeno može utvrditi identitet birača.
U Hrvatskoj postoji samo jedna nacionalna izborna jedinica, što znači da ljudi diljem zemlje biraju između istih lista kandidata. Političke stranke moraju osvojiti najmanje 5 posto glasova kako bi bile izabrane u Europski parlament. U praksi, budući da će u Europskom parlamentu iz Hrvatske biti 12 zastupnika, svaka politička stranka trebat će dobiti najmanje 8,33 posto glasova kako bi osigurala jedno mjesto u Parlamentu. Nažalost, nije moguće online glasovanje.
Kako će se zastupnici Europskog parlamenta birati u Hrvatskoj?
Prema pravu EU-a, sve države članice moraju koristiti izborne sustave koji jamče proporcionalnu zastupljenost, što znači da broj izabranih članova svake stranke ovisi o udjelu biračkih glasova koje stranka dobije. Hrvatska koristi sustav preferencijalnog glasanja, što biračima daje mogućnost da navedu svoje preferencije unutar stranačke liste koju biraju. Kandidati koji dobiju najviše preferencijalnih glasova imaju veću šansu biti izabrani.
Ovlašteni predlagatelji kandidacijskih lista na izborima za članove u Europski parlament su političke stranke registrirane u Hrvatskoj na dan objave odluke o raspisivanju izbora. Kandidacijsku listu mogu predložiti i birači. Uvjet je da su za listu prikupili odgovarajuću potporu, odnosno najmanje 5 000 pravovaljanih potpisa birača. Prijedlozi kandidacijskih lista za izbor članova u Europski parlament moraju prispjeti Državnom izbornom povjerenstvu najkasnije u roku od 14 dana od dana raspisivanja izbora.