"Najveći je problem što naša djeca sama dolaze do informacija. Po školama od 200 djece svega troje četvero kažu da su roditelji im pomogli otvoriti e-mail adresu, ostali su to učinili sami. S 9 godina već su na Facebooku, u petom razredu imaju 300 prijatelja, u sedmom imaju 1860 prijatelja, u osmom i dvije tisuće. Koliko od njih poznaju", pitaju Dražen Magdić i Maja Vrbek, djelatnici PU koprivničko križevačke koji su nas poveli na sastanak s roditeljima u jednu krasnu školu u malome mjestu u blizini Križevaca.
Do sada su u sklopu akcije "Nisi sam" koju provode na području svoje županije razgovarali s više od 3.000 roditelja i 1.000 djece, te ih educirali o opasnostima interneta, o online nasilju među vršnjacima, ali i svakom drugom nasilju među djecom.
I objašnjavaju im da nisu sami i da se imaju kome obratiti.
"Idemo na odmor na sedam dana, kuća će biti prazna"
U razred ulazi 30-ak mama i tata. Ono što će im reći za mnoge će biti novost, neki i sami priznaju da se uopće ne služe kompjutorima, ali da ih njihova djeca koriste. No, čak i većina onih koji se služe kompjutorima, internetom i društvenim mrežama, vidi se to na njihovim licima, nisu do tog trenutka potpuno shvatili koliko bi trebali biti angažirani sa svojom djecom.
Od opasnosti od online predatora i neopreznosti u otkrivanju osobnih podataka, objavljivanja neprimjerenih fotografija ili detalja iz života poput planova za odmor, do nasilja koje klinci provode i ne shvaćajući koliku bol nanose, iskusni policajci Dražen Magdić i Maja Vrbek sa strašću, uvjereno i predano roditeljima objašnjavaju kako da zaštite svoju djecu.
Noobiji
Dražen Magdić priča nam kako klinci uglavnom svojim roditeljima daju prosječne ocjene iz znanja o kompjutorima između dva i tri, neki navode i kako su svojim roditeljima "noobijima" otvorili Facebook profile i e-mail adrese.
Djeca jako dobro reagiraju na radionice i predavanja, jako puno znaju, kaže nam Maja Vrbek i dodaje da su od njih dobili i neke operativne informacije u vezi s krađama identiteta, mogućim seksualnim zlostavama, bullyingu i cyberbullyingu.
Edukacije kakve provode djelatnici MUP-a na području Koprivničko-križevačke županije uskoro će biti organizirane na području cijele Hrvatske.
MUP je prepoznao kvalitetu i značaj takvog programa te će ga podići na nacionalnu razinu u sklopu akcije "Zaštitimo djecu na internetu" koju provodi u suradnji s net.hr-om.
Želimo im puno sreće i puno pažljivih slušača, kako malih, tako i velikih.
Imate pitanje, prijedlog, želite podijeliti svoje iskustvo, javite nam se.