Iako se mahom radi o odličnim i vrlo dobrim učenicima Gimnazije A. G. Matoša koji su dosad imali besprijekorne školske dosjee, Nastavničko vijeće te škole predložilo je jedanaestorku obučenu u pionirske odore za opomenu pred isključenje. Štoviše, smatra ih odgovornim za sva zla koja su se dogodila za vrijeme norijade, izvijestio je Glas Slavonije.
Lista krimena, koje učenici dakako opovrgavaju, je sljedeća: uništavanje inventara u svojoj te u Strukovnoj školi, uništavanje javne imovine po gradu, pijančevanje, vrijeđanje pojedinih profesora psovkama i – "pjevanje dvosmislenih bećaraca"!
Roditelji: Odore su jedini prekršaj
Roditelji su uvjereni da je srž problema u njihovim kostimima po kojima su ih nastavnici upamtili, te su se zbog toga žalili Ministarstvu obrazovanja, ističući kako su kazne nezakonite i da mogu ugroziti njihove upise na fakultete. Inspekcija Ministarstva se pojavila u Gimnaziji i zbog navoda roditelja da im nije uručeno nikakvo rješenje o sankcijama njihove djece, ali i propusta u disciplinskom postupku koji je doveo, kažu roditelji, "navodne pedagoške mjere".
Majka jednog od "pionira" Sanja Katić ističe da izricanju kazne nije prisustvovao ni ravnatelj škole Miro Šola, niti razrednik Mato Majbaum, nego da su im kaznu izrekli nastavnici koji im nisu predavali i knjižničar. Otac jedne "pionirke" ispričao je kako je njegova kći, inače odlična učenica uzornog ponašanja, izgubila svijest od šoka nakon što je čula da su kažnjeni!
"Osim što su platili ceh odabiru kostima, preko njihovih leđa 'pucaju' međuklanovski obračuni iz zbornice. Djeca su pod stresom jer neistina i laž najviše bole", ispričali su roditelji novinarima Glasa Slavonije-a.
Ukoliko nalaz inspekcije ne poništi ovu odluku NV-a, pojedini će roditelji tužiti školu, a osim toga očekuju i ispriku.
Zbožil: Kazna je besmislena, zakašnjela, neopravdana, pretjerana...
Pročelnica Odjela za društvene djelatnosti Osječko-baranjske županije Ksenija Zbožil izjavila je kako je Vijeće trebalo pokazati više razumijevanja prema kostimiranju zato što su te odore "učenicima samo dio folklora, egzotika iz prošlosti". Osim toga, ističe da je tehnički sva šteta na leđima Gimnazije, ne učenika i da je zapravo prekasno za donošenje takve kazne:
"Osnovno je da se sve dogodilo 17. svibnja, zadnjeg dana nastave, a mi smo upute za iduća dva dana, 18. i 19. svibnja, za animaciju maturanata dali školama na vrijeme, no one očito nisu provedene. Škola snosi odgovornost što je zadnji dan redovne nastave shvatila kao neradni. Trebali su se pobrinuti da toga dana održe nastavu maturantima", navodi dodajući kako kazna nema smisla ni zato što "nemaju vremena za njeno provođenje".
Kako se doznaje iz škole, za vrijeme inspekcijskog nadzora Nastavničko se vijeće, ovaj puta u društvu ravnatelja Šole, sastalo i utvrdilo da je kazna koju su namjeravali izreći učenicima zaista zakašnjela. Naime, škola nije imala vremena je primijeniti, budući da nije preostalo dovoljno vremena za žalbu koja je propisana Zakonom o upravno postupku.
Oni strogo opovrgavaju da se radilo o kazni izrečenoj zbog pionirskih odora i ustraju na tome da su maturanti "kršili kućni red vrijeđanjem profesorice i pjevanjem bećarca jednom profesoru". Glas Slavonije prenosi i dio nalaza inspektorice Jasne Galić-Mlinarik, koja između ostaloga naglašava i kako je krivica škole što nije organizirala "primjeren ispraćaj maturanata" te kao propust navodi činjenicu da ocjene ponašanja izriču razrednici.
“Inspekcijskim nadzorom utvrdila sam da je dio maturanata 4.a, 4.b i 4.c razreda Gimnazije u alkoholiziranom stanju ulazio u školu u poslijepodnevnim satima kada se održavala nastava, upadao na nastavu pjevajući bećarce uvredljiva sadržaja za profesore, skidao ogledala i palio štokove WC-a upaljačima, polomio stol u kemijskom kabinetu, psovao profesorima. Škola nije organizirala dežurstva nastavnika i uopće nije bila pripremljena za ovakav oblik ponašanja učenika”, navodi inspektorica.
Vezani članci:
arti-201011140301006 arti-201010040349006 arti-201105170429006