Šeik u Zagreb dolazi u uzvratni posjet, nakon što je Kolinda Grabar Kitarović u bila u Dohi u travnju 2017.
Katar je pokazivao interes za izgradnju i opskrbu plinom plutajućeg terminala, strateškog projekta Hrvatske i EU-a koji bi trebao biti operativan 2021. i smanjiti ovisnost Europe o ruskom plinu.
Unatoč razmjerno čestim susretima na vrhu i posjetu katarskih stručnjaka Hrvatskoj, dvije vlade dosad nisu postigle nikakav konkretan dogovor o terminalu koji godinama kasni.
“Ako ne krenemo u izgradnju zaobići će nas energetski i drugi putevi", upozorila je Grabar Kitarović za posjeta Dohi prije više od godinu i pol dana.
“Problem je dosad bio u nama. Odluku o gradnji LNG-a donijeli smo kada i Poljaci. Njihov je terminal proradio prije godinu dana, a mi svoj nismo ni počeli graditi”, istaknula je.
Tvrtka LNG Hrvatska odabrala je početkom studenog norvešku ponudu za plutajući terminal, odnosno brod za ukapljeni plin, a 20. studenoga zatvara se natječaj za zakup kapaciteta. Dobavljač budućeg terminala još nije izabran.
Katar ima treće najveće svjetske zalihe plina na svijetu, a 2017. otvoren je Južni Fars, najveće plinsko polje na svijetu u iransko-katarskom vlasništvu.
Privlačnost Katara za hrvatske tvrtke leži u visokom standardu koji omogućuju bogate rezerve nafte i plina.
Energenti stvaraju 90 posto izvoza i više od 75 posto proračunskih prihoda tog emirata s oko 2,5 milijuna stanovnika, od čega je Kataraca 310.000.
Al Thani će se osim s Kitarović sastati i s predsjednikom Hrvatskog sabora Gordanom Jandrokovićem te premijerom Andrejem Plenkovićem.