U zagrebačkom kinu Kaptol Boutique Cinema održana je prva konferencija portala srednja.hr povodom njihovog desetog rođendana. Kroz 12 panela i 8 predavanja neki od najistaknutijih aktera obrazovanja i znanosti, ali i sami učenici i studenti, ponudili su odgovor na pitanje o tome gdje se obrazovanje kretalo prethodnih deset godina, ali i kako će izgledati budućnost sektora.
Konferencija srednja.hr+ Obrazovnih deset koja je okupila najvažnije aktere obrazovanja i znanosti današnjice, bavila se ključnim izazovima obrazovanja i znanosti u zadnjih deset godina, ali i budućnošću sektora. Partneri konferencije su Privredna banka Zagreb, CARNet, Profil Klett, Visoko učilište EFFECTUS, Europski parlament – Ured u Hrvatskoj te Hrvatska zajednica županija.
Na 12 panela i 8 predavanja okupili su se vodeći akteri obrazovanja i znanosti današnjice, ali i sami učenici kojih se tema obrazovanja najviše tiče. Program dvorane školstva bavio se temama kao što su potreba uvođenja građanskog odgoja u škole, e-učenje, odnos demografskih kretanja i obrazovanja te pitanju plaće profesora. Predstavljen je i Alumni projekt portala srednja.hr čiji je partner Hrvatska zajednica županija. Riječ je o jedinstvenom projektu koji mapira najbolje hrvatske učenike i profesore prema kriteriju dobivenih Oskara znanja.
Jokić predstavio istraživanja
Boris Jokić, ravnatelj Instituta za društvena istraživanja, predstavio je rezultate istraživanja u kojima su sudjelovali mladi. “Kada mladima dajemo etikete koje im ne stoje, trebamo pogledati rezultate istraživanja je li to zaista tako”, poručio je Jokić.
U dvorani visokog obrazovanja raspravljalo se, između ostalog, o eksploziji kvota na visokim učilištima, obrazovanju budućnosti za vještine budućnosti te problemu seksualnog uznemiravanja na visokim učilištima. Mladi su reprezentativci Hrvatskog debatnog društva uživo su raspravljali o uvođenju Građanskog odgoja u škole, a na panelu 'Mrze li mediji profesore' komentirao se odnos medija i obrazovnog sektora. Na panelu ‘OK, boomer!’ sudjelovali su sami mladi, predstavnici generacije Z, koji su istaknuli različitosti i sličnosti unutar kategoriju koju jednoznačno zovemo ‘mladi’.
Obrazovanje i kreativnost
Robert Kopal, predsjednik uprave EFFECTUS poduzetničkog studija je istaknuo povezanost obrazovanja i kreativnosti te kasnijeg uspjeha u životu, ali i predložio konkretne promjene obrazovnog sustava kojima bi se kreativnost učenika poboljšala. Predložio je, primjerice, uvođenje kritičkog razmišljanja kao obveznog predmeta u sve škole. Riječka rektorica Franka Perković Gamulin, donedavna dekanica ADU-a održala je predavanje kojim je dala konkretne smjernice visokim učilištima u slučaju prijava studenata i studentica za seksualno uznemiravanje
“Važno za svaku sastavicu da ozbiljno razgovara o problemu koji je neobično bolan, neobično traumatizirajući”, poručila je Perković Gamulin.
Sveučilišna autonomija
Snježana Prijić Samaržija, rektorica Sveučilišta u Rijeci, u svom se predavanju osvrnula na pitanje sveučilišne autonomije.
“Pogrešno je misliti da akademska autonomija nema ograničenja. Kriza autonomije je kako u nedostatku, tako i u pretjerivanju. Autonomiju je moguće zaštititi jedino inzistirajući na autentičnoj demokratizaciji te edukaciji - to su jedina dva prava rješenja koja će nam pomoći razlučiti između previše i premalo autonomije”, poručila je rektorica.
U predavanju ministra znanosti i obrazovanja Radovana Fuchsa koje se prenosilo uživo na YouTube kanalu portala srednja.hr, čime je dostupno svoj zainteresiranoj javnosti, predstavljen je novi paket zakona koji se priprema za unaprjeđenje visokog obrazovanja.