Kako propasti s 1,2 milijarde kuna na godinu?

8.11.2010.
17:14
VOYO logo

Novi Zakon o HRT-u je okvir koji je jako uzak i javnoj radioteleviziji ne omogućava širenje, već samo put prema dolje, zaključili su predstavnici HRT-a Nikola Kristić i Marija Nemčić na okruglom stolu o novom Zakonu o HRT-u pod nazivom 'Procvat, tavorenje ili propast javne radiotelevizije' koji je organiziralo Hrvatsko novinarsko društvo.

Marija Nemčić je, osvrnuvši se na naslov rasprave, kazala kako procvat HRT-a ne dolazi u obzir, a da je tavorenje jednako propasti. Istaknula je da novi zakon donosi brojne restrikcije HRT-u, te mu odnosi značajan dio prihoda, koji, rekla je, ne zna kako će se nadoknaditi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na to je reagirao glavni urednik RTL-a, Ivan Lovreček, koji je kazao da ne postoji financijski stabilnija tvrtka u Hrvatskoj od HRT-a, jer svake godine ima zagarantiran prihod od milijardu i 200 milijuna kuna, čime se ne može pohvaliti nijedna kompanija. Odakle ćete nadoknaditi taj novac, upitao je Mariju Nemčić i odmah odgovorio: "Sami ćete ga morati nadoknaditi, tako što ćete svoje ogromne troškove svesti na ono što ova država može platiti, što građani koji plaćaju pretplatu i imaju druge izvore informiranja mogu platiti."

To je, pak, izazvalo oštar odgovor čelnice HRT-a, koja je kazala da kao građanka Hrvatske ne može dozvoliti da se uništavaju institucije i javni servis samo zato da bi strane privatne kompanije ostvarile profit.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Svrha Zakona o HRT-u nije da komercijalni mediji stranih vlasnika ostvare povrat investicije", rekla je ona.

Podsjetimo, novi Zakon o HRT-u, o kojemu je već održana rasprava u Saboru, donosi niz novina u poslovanju HRT-a, pa se tako podrobnije definira način izbora članova Programskog vijeća te se uvodi Nadzorni odbor koji treba kontrolirati poslovanje HRT-a. Javna radiotelevizija će morati uvesti dvojno knjigovodstvo, u kojem će morati jasno odvojiti prihode od oglašavanja od prihoda od pristojbe te troškove koji su za usluge od javnog interesa od onih za komercijalne sadržaje.

Inače, državna tajnica u Ministarstvu kulture Nina Obuljen je objasnila Vladinu poziciju vezano za financiranje HRT-a, rekavši kako je Vladi namjera bila osigurati punu neovisnost HRT-a u financiranju i u oblikovanju programa.

S druge strane, bojazan da bi HRT upravo zbog financiranja mogao postati još manje neovisan, izrazio je predsjednik Hrvatskog novinarskog društva Zdenko Duka. Financijska nesigurnost, po njemu mogla bi se pojaviti s jedne strane zbog pada prihoda od oglašavanja, koje će se ograničiti novim zakonom, te s druge strane zbog nisko postalvjene najniže granice rtv pristojbe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Duku zanima i zašto se ponovo pokrenulo pitanje naplate poreznog duga HRT-a. "Kad se porez godinama zaboravlja pa se pojavi ponovo, to nisu čista posla - ili ga treba platiti, ili ne", rekao je Duka.

Inače, većina je sudionika okruglog stola pozdravila niz rješenja u novome Zakonu, poput dvojnog knjigovodstva, ugovora koji će HRT potpisivati s Ministarstvom kulture te činjenice da se unutarnji ustroj nacionalne radiotelevizije ostavlja samome HRT-u da uredi sovjim Statutom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prethodni članci:

arti-201006170342006 arti-201010180261006 arti-201009300022006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo