U drugi krug izbora za predsjednika Hrvatske izlazimo 12. siječnja. Predsjednik se u Hrvatskoj bira na temelju općeg i jednakog biračkog prava, neposredno na izborima tajnim glasanjem i to na mandat od pet godina. Pravo birati imaju hrvatski državljani s navršenih 18 godina. To znači da se na izborima za predsjednika Hrvatske ostvarivanje biračkog prava osigurava i državljanima Republike Hrvatske koji se u vrijeme izbora zateknu izvan granica države, kao i onim državljanima Hrvatske koji nemaju prebivalište u Republici Hrvatskoj.
Donosimo detalje kako i gdje glasati na predsjedničkim izborima.
Na predsjedničkim izborima birači glasuju na izborni dan, osobno ispunjavanjem glasačkog listića na biračkom mjestu i to u pravilu na biračkom mjestu određenom prema adresi prebivališta birača. Izbornim propisima nije predviđena mogućnost glasanja poštom ili internetom, naglašavaju iz DIP-a.
Obavezno provjerite popis biračkih mjesta za predsjedničke izbore u Hrvatskoj
Popis biračkih mjesta s pripadajućim područjem objavljen je na mrežnoj stranici Državnog izbornog povjerenstva.
Birači koji nisu upisani u izvadak iz popisa birača na biračkom mjestu - primjerice, zato što nemaju važeću osobnu iskaznicu, ali imaju adresu prebivališta na području tog biračkog mjesta - imaju pravo glasa na tom biračkom mjestu, ali moraju na dan izbora pribaviti tzv. plavu potvrdu i uručiti je biračkom odboru.
Naime, nakon što birački odbor utvrdi da se takav birač ne nalazi u izvatku iz popisa birača, uputit će birača na obližnje nadležno upravno tijelo županije odnosno Grada Zagreba, gdje će birač pribaviti tzv. plavu potvrdu. Birač je dužan, nakon povratka na biračko mjesto, biračkom odboru uručiti tzv. plavu potvrdu kao dokaz prava glasa na biračkom mjestu, nakon čega mu birački odbor uručuje glasački listić te u izbornom materijalu evidentira da je birač pristupio glasovanju.
Birač s plavom potvrdom može glasovati samo na svom biračkom mjestu kamo inače pripada prema adresi prebivališta.
Kako se popunjava glasački listić na predsjedničkim izborima?
Na svakom glasačkom listiću za izbor predsjednika Republike Hrvatske navedena je oznaka Državnog izbornog povjerenstva i naziv izbora, serijski broj, naputak za glasanje te redni brojevi, imena i prezimena te predlagatelji kandidata. Kandidati će na glasačkom listiću biti navedeni pod rednim brojevima.
Glasački listić popunjava se tako da se zaokružuje redni broj ispred imena kandidata za kojeg se glasa. Nevažećim se smatra glasački listić koji je nepopunjen, glasački listić na kojemu je birač glasao za oba kandidata, kao i glasački listić popunjen tako da se ne može sa sigurnošću utvrditi za kojeg je kandidata birač glasao.
Birači s tzv. plavom potvrdom iz 1. kruga, ne trebaju je ponovno ishoditi
Gotovo 1 600 birača, kojima je u prvom krugu predsjedničkih izbora, u nedjelju 29. prosinca 2024., izdana potvrda za glasovanje, tzv. plava potvrda, ne trebaju je ponovno ishoditi već će na biračkom mjestu moći glasovati uz predočenje identifikacijske isprave.
Birači kojima je 29. prosinca izdana tzv. plava potvrda, nalazitće se na izvacima iz popisa birača za drugi izborni krug dostavljenim na biračka mjesta.
Ti birači ne trebaju ponovno ishoditi novu potvrdu za glasovanje već će moći glasovati uz predočenje identifikacijske isprave.
Birači koji nemaju važeću osobnu iskaznicu i nisu upisani u izvatke iz popisa birača dostavljene na biračka mjesta za drugi izborni krug, u nedjelju moći glasovati s potvrdom za glasovanje. Potvrde će u nedjelju od 7 do 19 sati izdavati nadležna upravna tijela u županijama i Gradu Zagrebu, priopćilo je Ministarstvo na čijoj je mrežnoj stranici poveznica na popis upravnih tijela nadležnih za izdavanje tzv. plave potvrde sa adresama i kontakt podacima.
Više možete saznati na stranicama Ministarstva pravosuđa.
POGLEDAJTE VIDEO: Dobre vijesti za mlađe od 45.! Ako kupite stan ove godine, evo što još dobivate