Registracija
Ako imaš Voyo pretplatu, registriraj se istim e-mailom i čitaj net.hr bez oglasa! Saznaj više
Toggle password visibility
Toggle password visibility
Već imaš račun?
Obnovi lozinku
SUŽIVOT S KORONAVIRUSOM /

Kako će izgledati škola u jesen? 'Živa riječ nastavnika - to je ono što mora ostati. Učenik nas mora čuti i vidjeti'

Kako će sve izgledati trebalo bi biti poznato do polovice kolovoza, odnosno tri tjedna prije početka nastave

VOYO logo
VOYO logo

Do početka nove školske godine još je 40 dana, a još je manje vremena za odluku novog ministra Radovana Fuchsa kako će točno nastava izgledati i koja će pravila vrijediti.

Konzultacije i sastanci ministra s učiteljima i učiteljicama su u tijeku, a glavna tema je povratak u školske klupe i prioritet nastava u učionicama za sve učenike i učenice. Predstavnici dviju nastavničkih grupa koje broje više od 20.000 članova i članica nakon sastanka s ministrom su zadovoljni. ''Po onome što smo čuli i o čemu smo razgovarali ja sam sigurna da će se učenici i učenice vratiti u škole. Sad - hoće li to biti potpuno ili djelomično, ovisi o tome kako će se situacija odvijati'', kaže Tamara Šoić iz nastavničke grupe 45 minuta.  Cilj je da sva djeca što dulje idu u školu - poručuju iz resornog Ministarstva. Najavili su sastanak s epidemiolozima, a planovi za organizaciju nastave i upute za boravak u školi su u pripremi. ''Treba naći način kako, nemaju sve škole iste uvjete. Za škole u jednoj smjeni moguće je da se podijele pa da dio ide ujutro, dio popodne. Ali velike škole koje već sada rade u dvije smjene - bit će teško naći način da se drži epidemioloških mjera'', kaže Josip Matković iz nastavničke grupe Školska zbornica. Ako virus uđe u škole, u Ministarstvu razmišljaju da određeni učenici, razredi ili škola nastavu prate na daljinu i to, po mogućnosti, u realnom vremenu. ''Da smo se sada uključili u nastavu u realnom vremenu, uživo, sustav bi pao. Treba svima omogućiti iste uvjete, nemaju svi učenici doma internetsku vezu, a nemaju ni svi učitelje svu opremu doma kakva treba'', kaže Matković. ''Živa riječ nastavnika - to je ono što mora ostati. Učenik nas mora čuti i vidjeti - kako u realnom vremenu, snimka ili u razredu - to je manje bitno, ali taj kontakt, to ne smije nestati'', kaže Šoić. Dok se čeka odluka ministra, bivša ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak poručuje da je najizglednija Živa riječ nastavnika - to je ono što mora ostati. Učenik nas mora čuti i vidjetikombinacija nastave uživo i na daljinu: ''Vjerojatno će se dogoditi da je određeni dio učenika i učenica u samoizolaciji, da su u rizičnoj skupini, isto vrijedi i za nastavnike i nastavnice. Tako da treba osim nastave u učionicama predvidjeti i mješoviti model. U kojoj mjeri to kombinirati i čemu dati prioritet, ovisi o epidemiološkoj situaciji''. I dok je na snazi mjera fizičke distance, ona društvena za djecu nikako nije dobra - poručuju liječnici i liječnice školske medicine. Uz osnovna pravila održavanje razmaka i higijene ruku morat će se osigurati i drugi uvjeti.

''Dobro je da u razredu bude manje djece. Bilo bi dobro da ako sva djeca krenu u školu da se odmori organiziraju na drugi način - da svaki razred koristi odmor u svoje vrijeme i da se ne stvaraju gužve'', napominje Tatjana Petričević Vidović iz Hrvatskog društva za školsku i sveučilišnu medicinu.  Kako će sve izgledati trebalo bi biti poznato do polovice kolovoza, odnosno tri tjedna prije početka nastave. 

VOYO logo
Još iz rubrike
Pročitaj i ovo
VOYO logo
VOYO logo
Regionalni portali
Još iz rubrike