Ipak - invalidne osobe znaju gdje žive, pa oni poduzetniji među njima sami preuzimaju stvar u svoje ruke i olakšavaju si život.
Riječ je o projektu Slopey, to su kosine za osobe s invaliditetom i sve osobe otežane pokretljivosti, uključujući i majke sa malom djecom u kolicima.
"Kosine koje su drvene, pomične, prijenosne, u živopisnim bojama", kazao je Siniša Kekić, TravAbled.
Proizvode se u kaznionici u Lipovici (Popovači), a stoje do 1000 kuna.
Zasad se 20-ak Slopeyja nalazi u Jurišićevoj i još toliko u zagrebačkoj Tkalčićevoj ulici. Ideja je da ih se postavi po cijeloj Hrvatskoj.
"Tu je naljepnica, nazovu telefon, netko je uvijek tu i izađe se,
izvadi ovo van i to je to.
Sve što ide u korist našim građanima koji imaju poteškoća u
kretanju i našim gostima koji dolaze u Zagreb, ovo je jako dobra
ideja", kazao je Zdravko Igrec, vlasnik
postolarskog obrta.
Sufinancirala ju je turistička zajednica Zagreba, a autori Slopyja Siniša i njegov kolega Stipe - uvjereni su da će koristiti njima, ali i turistima. I da će pomoći i njihovom drugom projektu - TravAbledu - prvoj hrvatskoj turističkoj agenciji za putovanja osoba s invaliditetom. A u toj populaciji u svijetu redovito putuje 300 milijuna ljudi.
..troše više na putovanja i uvijek u pratnji jedne osobe, to je jedan potencijal..
"Ako smo mi specijalizrana turistička agencija osim smještaja i prijevoza moramo preporučit neke sadržaje, da bi oni bili pristupačni morali smo izgraditi Slopy", poručio je StipeSplivalo, TravAbled.
A kad se već doista tako dobro snalaze, možda su u Vladi zaključili da im njihov pravobranitelj nije ni potreban. Anki Slonjšak mandat je istekao u svibnju. Za dva tjedna ističe i njezinim zamjenicima. A Petrov i Plenković ne brzaju sa sastavljanjem Vlade.
"Od 18. listopada kada meni i kolegi Geričiću ističe mandat, mi imamo problem jer nemamo osobu koja je ovlaštena potpisivati, ovlaštena zastupati ured pravobranitelje za osobe s invaliditetom", kazala je Mira Pekeč Knežević, zamjenica Pravobraniteljice za osobe s invaliditetom.
Drugim riječima - Ured koji brani prava pola milijuna ljudi ostaje bez ovlasti.
"Mislim da je to poprilično žalosno.. jer u ovom trenutku mnoga prava koja možda ne možemo stvariti, koja bi imali podršku pravobraniteljice vise u zraku i ne možemo ih realizirati", dodaje Siniša Kekić, TravAbled.
Iz resornog ministarstva dobili smo odgovor.
Još u travnju ove godine objavljen je javni poziv za prijavu kandidata s kojima je ministrica Bernardica Juretić Rožman obavila potrebne razgovore. Vladi su potom dostavljeni prijedlozi, no kao što znate, došlo je do uskraćivanja povjerenja Vladi, raspušten je Sabor te je zbog toga došlo i do zastoja u imenovanju.
I s natječajem se kasnilo mjesec dana. Tri su osobe zadovoljile, no nema ih tko imenovati, pa su osobe s invaliditetom stavljene su na čekanje.