Nakon što je Ministarstvo znanosti i obrazovanja otkrilo niz lažnih diploma u svome resoru, rijetki su oni koji se nisu zapitali koliko još neotkrivenih lažnjaka čuči diljem Hrvatske. Pogotovo jer je slučajeva krivotvorenih svjedodžbi i sličnih isprava već bilo razotkriveno pozamašan broj na nižim lokalnim razinama.
Čemu se truditi kad netko drugi bez ikakvih napora, a često i posljedica može nabaviti diplomu, prostrujalo je i mnogim glavama mladih koji tek trebaju stupiti u svijet rada pa su zaredala i upozorenja da tolerancija takvog ponašanja zasigurno neće odmoći iseljavanju.
Podsjetimo, u siječnju 2019. Ministarstvo znanosti i obrazovanja je započelo proces provjere vjerodostojnosti isprava - diploma i svjedodžbi zaposlenih u sustavu obrazovanja. U dosadašnjem postupku otkrivene su 22 nevjerodostojne isprave, odnosno 16 diploma i šest svjedodžbi, a protiv osoba za koje je utvrđeno da su zaposlene temeljem nevjerodostojnih isprava odnosno diploma i svjedodžbi poduzete su mjere - izvanredni otkaz ugovora o radu i kaznena prijava.
Hoće li Vlada, temeljem iskustva Ministarstva znanosti i obrazovanja, pokrenuti provjeru vjerodostojnosti diploma svih zaposlenih u tijelima javne vlasti i javnim poduzećima, pitao je Vladu predsjednik Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe strategije suzbijanja korupcije i SDP-ov saborski zastupnik Željko Jovanović.
''Provjera vjerodostojnosti isprava o stupnju obrazovanja i struci službenika i namještenika državnih tijela te tijela i upravnih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, započeta je u travnju 2017. godine i traje u kontinuitetu'', odvratila je Vlada u odgovoru Jovanoviću koji potpisuje premijer Andrej Plenković.
- Kontaktirali smo svih 19 ministarstava i provjerili ima li kod njih 'fejk' diploma(Thinkstock/Arhiva)
Ministarstvo uprave, pišu, ''potaknuto učestalim zaprimanjima predstavki i pritužbi kojima se ukazuje na moguću nevjerodostojnost isprava o stupnju obrazovanja i struci službenika i namještenika državnih tijela te tijela i upravnih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, zatražilo je od čelnika navedenih tijela poduzimanje radnji u svrhu provjere vjerodostojnosti isprava službenika i namještenika na način da provjeru zatraže od obrazovnih institucija (ustanova) koje su isprave izdale te da o utvrđenom i poduzetom obavijeste Ministarstvo''.
Temeljem do sada zaprimljenih obavijesti o izvršenim provjerama tijekom 2017., 2018. i 2019. godine u državnim tijelima je, navode, utvrđeno 26 nevjerodostojnih diploma i svjedodžbi o stupnju obrazovanja i struci državnih službenika i namještenika, a u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave tek jedna manje, odnosno 25 nevjerodostojnih diploma i svjedodžbi.
''Provjerom nisu obuhvaćene pravne osobe od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku, među ostalim, pravne osobe koje imaju javne ovlasti, s obzirom da na to da Ministarstvo uprave nije nadležno provoditi upravni ni inspekcijski nadzor nad primjenom propisa kojima se uređuju radni odnosi u tim pravnim osobama'', napomenuli su iz Vlade i Jovanovića uputili ga da se ako mu trebaju dodatna obrazloženja, obrati Lovri Kuščeviću, ministru uprave.