"Radili smo, kako se to kaze, po dusi, po srcu, po najboljem uvjerenju. Moja je ideja da nakon predsjednickih izbora ponudim jedan cjeloviti tekst na raspravu, tu ce sigurno biti promjena i usaglasavanja. Vidjet cemo hoce li i u kojoj ce mjeri stranke biti voljne prihvatiti takav koncept. Za takav jedan novi koncept ja sam spreman traziti povjerenje na referendumu", porucuje Ivo Josipovic.
Iako o konceptu ne zeli detaljno, promjene na kojima radi su - brojne.
Josipovic bi izmjenama Ustava stvorio pretpostavke za decentralizaciju i regionalizaciju Hrvatske, promjene u politickom i izbornom sustavu; trazio bi vecu unutarstranacku demokraciju, unaprijedio ljudska prava te u ustav uveo odrzivi razvoj.
Opovrgava da je za predsjednika Republike trazio vece ovlasti.
"Ne bih ja to nazvao povecanjem predsjednickih ovlasti, mislim da se one moraju precizirati. Moraju se uciniti funkcionalnim, ali nikakvih novih ovlasti u ovom tekstu nije bilo", uvjerava Josipovic.
Promjene Ustava su nuzne
U isto vrijeme, HDZ je na drugom kraju grada potpisivao predizborni sporazum s HSLS-om. Novi partneri su podrsku obecali HDZ-ovoj predsjednickoj kandidatkinji Kolindi Grabar Kitarovic, pa je sef HDZ-a Josipovicevu inicijativu gledao iskljucivo u tom kontekstu.
"Da je predsjednik Josipovic ustavne izmjene najavio na pocetku svoga mandata rekao bih da ima dobre namjere. Ali to najaviti prije izborne kampanje za predsjednika Republike nije dobro jer je percepcija da to radi u svrhe svoje predizborne kampanje", tvrdi Tomislav Karamarko.
No Josipovicevi kolege s Pravnog fakulteta u Zagrebu, ali i iz politicke arene, se ne slazu. Promjene Ustava su nuzne, a kako svaka ozbiljna izmjena Ustava zahtijeva konsenzus, ne mora biti lose sto ce gradani moci sve detaljno pratiti.
U konacnici odlucuje Sabor
"Mozda je bolje da se donose sada, kad predstavljaju i neku vrstu politickog programa za kojeg se kandidat misli zalagati", rekao je RTL-u saborski zastupnik Josip Kregar.
No cak i ako program bude zanimljiv javnosti, u konacnici ce o izmjenama Ustava odlucivati Sabor, i to ne bez snazne sugestije iz Vlade. I dok sef saborskog odbora za ustav nije imao komentara na najave predsjednika Republike, iz Vlade izmedu redaka porucuju - ne bi bilo dobro temeljito mijenjati Ustav u izbornoj godini. Josipovica stoga ocito ceka jos puno teskih rundi. http://www.rtl.hr/vijesti/novosti/1320908/evo-sto-bi-josipoviceve-promjene-ustava-donijele-hrvatskoj/