Podsjetimo, predsjednik Josipović je rekao da očekuje od političara da građanima objasne važnost poštivanja ustavnog zakona, nakon čega je dodao da "ako se zakon ne želi poštivati, onda ga se mora mijenjati". U razgovoru za 21. stoljeće Josipović je objasnio da time nije želio kazati da podržava promjenu Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, kojim je propisana službena upotreba ćirilice na području lokalne samouprave gdje je broj pripadnika srpske nacionalne manjine veći od 33 posto.
"Ni slučajno! Ustavni zakon je civilizacijski doseg koji, za sada, dijelom ispunjavamo, a dijelom imamo samo na papiru. Ustavni zakon treba provoditi, dosljedno i u cijelosti. Političarima i strankama koje bi da imamo Ustavni zakon tek za šminku pred međunarodnom zajednicom, poručio sam da bi bilo poštenije da izađu s prijedlogom da ga se promijeni, a ne da, pod različitim izgovorima, opstruiraju njegovu provedbu. I nije riječ samo o pravima srpske nacionalne manjine. U Hrvatskoj imamo mnogo manjina i svaka od njih mora ostvariti prava koja im jamči Ustavni zakon. A dosljedna provedba je, primarno, odgovornost većine", kazao je Josipović.
Pravo na korištenje ćirilice je neupitno
Kazao je i da misli da je "potpuno neupitno, i moralno i pravno, pravo srpske manjine da koriste svoj jezik i pismo sukladno Ustavnom zakonu" te da treba "raditi s ljudima da shvate da prava nacionalnih manjina, naravno i srpske, nikoga ne ugrožavaju".
"Hrvatska je dovoljno demokratska i pravna država koja može i mora provoditi svoje zakone, posebno kada oni imaju svoje političko i moralno utemeljenje kako to ima Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina. Naravno da u nekim slučajevima treba razmišljati o dinamici, nikako o odgađanju primjene Ustavnog zakona. Zato, ako je zaista postignut dogovor s političkim predstavnicima srpske manjine o postupnom uvođenju ćirilice, to samo mogu pozdraviti kao glas razuma i volju da se, uvažavajući povijesne okolnosti, prava manjina ostvare na najbolji način", poručio je Josipović.