Predsjednik Republike, po svemu sudeći, ipak neće biti jedini državni dužnosnik kojemu će ostati pravo na povlaštenu mirovinu. Izvor blizak Banskim dvorima tvrdi da će Vlada predložiti izmjene Zakona o pravima i obvezama državnih dužnosnika na način da će se šefu države mirovina obračunavati po općim propisima.
Ipak, predsjednik će biti u povoljnijem položaju od zastupnika i ministara koji su izjednačeni s građanima, jer će u mirovinu moći ići odmah po prestanku mandata, bez obzira koliko u tom trenutku bude imao godina ili radnog staža. Ta povlastica osigurat će mu ranije umirovljenje, ali će mu istovremeno, zbog manje godina staža, značiti i nižu mirovinu nego što bi ju imao da radi do 65 godine života.
Ako Sabor usvoji spomenuto rješenje za mirovinu predsjednika, onda će ona biti ograničena na maksimalan iznos od oko 8.800 kuna, kao i ostale radničke mirovine i to samo ako predsjednik sakupi 40 godina staža i navrši 65 godina života, piše Novi list.
Dvosmislene Josipovićeve izjave
Prema sadašnjem zakonskom rješenju predsjednik po isteku mandata ima pravo na mirovinu koja iznosi 90 posto predsjedničke plaće, s time da se tako dobiveni iznos umanjuje za 20 posto te još dva puta za dodatnih deset posto, u skladu s uvedenim mjerama štednje. No, i uz to umanjenje predsjednička bi mirovina bila oko 14 tisuća kuna, a zakon dopušta da dužnosnička mirovina bude i do 17 tisuća kuna.
Premda su proteklih dana iz Vlade stizale poruke da Kukuriku koalicija nije u izbornoj kampanji obećala ukidanje povlaštene predsjedničke mirovine, na taj su se potez očito odlučili nakon burnih reakcija javnosti i oporbe na činjenicu da bi od svih državnih dužnosnika samo predsjednik zadržao privilegiranu mirovinu.
U Vladi su očekivali određenu pomoć predsjednika Ive Josipovića, računajući da bi on, budući da se ranije zalagao za ukidanje povlaštenih dužnosničkih mirovina, i sam mogao inicirati izjednačavanje uvjeta umirovljenja predsjednika i zastupnika, odnosno hrvatskih građana. Međutim, to je izostalo jer je Josipović davao dvosmislene izjave u kojima je tek tvrdio da on s Pantovčaka neće u mirovinu, nego da se vraća na Sveučilište. U svojim istupima ponavljao je i da je mirovinski sustav u nadležnosti Sabora, koji će "donijeti najpravednije rješenje".
specijal-201012070191004-Povlaštene mirovine