Europarlamentarac Jelko Kacin je u priopćenju naveo da je riječ o političkom pitanju, koje ne mogu riješiti hrvatsko - slovenski stručnjaci Rogić - Arhar, već isključivo hrvatska Vlada.
"Nikakav pritisak od strane EU-a na Sloveniju da ratificira hrvatski pristupni ugovor ne može donijeti ništa dobro, već samo može donijeti štetu", poručio je Kacin.
U povodu rasprave o napretku Hrvatske prema članstvu u EU-u, koje je na vanjskopolitičkom odboru Europskog parlamenta predstavio češki socijaldemokrat Liborja Roučka, Kacin je naveo da je to izvješće uravnoteženo, te da će ratifikacijski postupak hrvatskog pristupnog ugovora u slovenskom parlamentu početi "čim se za to stvore uvjeti".
Američki veleposlanik u Hrvatskoj Kenneth Merten izjavio je kako se nada da će američki prijatelji Hrvati i Slovenci ubrzo pronaći rješenje za pitanje Ljubljanske banke jer "SAD očekuju da će Hrvatska postati članicom Europske unije 1. srpnja.".
Ponovio je da se Amerika ne može miješati u ovaj bilateralan problem dviju država, ali da je svima u interesu da se pronađe rješenje.
Merten je pozdravio odlazak premijera Zorana Milanovića u Beograd nazvavši to "odličnim potezom koji pokazuje volju da Hrvatska i Srbija surađuju kao susjedi".
Američki veleposlanik pozdravio je i izradu novog Zakona o strateškim ulaganjima. "Nadamo se da će to riješiti neke od prepreka s kojima se investitori susreću u Hrvatskoj. Kada govorimo o američkim investitorima najčešće se žale na nestabilnu poreznu politiku zbog koje ne mogu planirati svoja ulaganja te na birokraciju, naročito kada je u pitanju lokalna samouprava", rekao je Merten.