Što znači nestranačko Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa? HDZ, očigledno, intimno ima drugačiju viziju o tome od onoga što se dalo zaključiti temeljem javnih najava o novom zakonu po kojemu je formirano, ali i zamisli koje su o njemu imali u oporbi i struci.
To su pokazali izborom 12 kandidata za to "nestranačko" peteročlano Povjerenstvo. Da tu nešto smrdi pokazuje činjenica da u uži izbor nije ušla osoba koja već godinama predstavlja sinonim za "utvrđivača" sukoba interesa, s višegodišnjim stažom u međunarodnoj organizaciji koja se bavi upravo transparentnošću javne vlasti – Zorislav Antun Petrović, donedavni šef Transparency International Hrvatske. Kažu – nije kvalificiran!
"Odbor je u pogledu uvjeta navedenih u članku 33. stavak 1. i 2. zauzeo stajalište da se radi o međusobno vezanim uvjetima, što znači da osoba koja je kandidat mora imati najmanje osam godina radnog iskustva u struci na poslovima visoke stručne spreme. U konkretnom slučaju je utvrđeno da ste Fakultet političkih znanosti u Zagrebu završili dana 20. rujna 2006. i stekli stručno zvanje diplomirani novinar", odgovorili su Petroviću na upit članovi Saborskog odbora za imenovanja. Njima je iz navedenog razvidno da on nema najmanje osam godina radnog staža u struci na poslovima s visokom stručnom spremom, odnosno u stručnom zvanju diplomiranog novinara.
Sjemenjenje krava nasuprot radu u Transparencyju
Prema Petroviću, ovo tumačenje nije ispravno jer on zadovoljava kriterije: od prvog radnog mjesta u tjedniku Globus 1993. do danas radio je isključivo na poslovima za koje je predviđena visoka stručna sprema, i to kao novinar i urednik, što je razvidno iz preslike radne knjižice koju je priložio uz prijavu.
"Formalno-pravni lijek za to ne postoji. Stoga ću se još obratiti Odboru za imenovanja koje me je odbilo s primjedbom da nisam kvalificiran, budući da prema onome što sam vidio u zakonu, ispunjavam sve uvjete. Nakon toga mi preostaje Upravni sud", kaže nam Zorislav Antun Petrović.
Apsurdno mu je što iz logike odbora praktički proizlazi da je primjerice veterinar koji ima 20 godina staža na osjemenjivanju krava pogodniji za Povjerenstvo jer je radio osam godina u struci, nego što bi to bio sociolog ili filozof koji je radio kao novinar ili se čak bavio sukobom interesa predajući etiku u školi.
Regruti po mjeri HDZ-ove birokracije
Kandidati za Povjerenstvo, koji će uskoro odlučivati koji je dužnosnik protupravno spojio privatni biznis s javnim poslom i koji će biti zaduženi za istinitost navoda imovinskih kartica, naime, uvelike su regrutirani iz mase vladinih i saborskih birokrata.
Tu je Robert Jambrović, šef službe za pripremu saborskih sjednica, Rajko Kneklin, član stručne službe dosadašnjeg Povjerenstva za sprečavanje sukoba interesa, Zoran Gašper, zaposlenik tajništva Sabora, njegova kolegica Dinka Prce, zatim Željka Žokalj, načelnica Sektora pravnih, kadrovskih i općih poslova pri Tajništvu Ministarstva pravosuđa.
O sukobu interesa više od Petrovića, po mišljenju Odbora, zna i nekadašnja pomoćnica pročelnice Upravnog odjela za provedbu dokumenata prostornog uređenja i gradnju Grada Šibenika Diana Dulibić Vlahov, zaposlenica zagrebačke gradske uprave Sanja Lozančić i pravnica Dora Rešetar, koje udovoljavaju i uvjetima potrebnim za predsjedanjem Povjerenstvom. O sukobu interesa od Petrovića zna više i biotehničarka Štefica Kampić, Jadranka Kolarević iz udruge Potrošač, ali i javnosti slabo poznate Irena Čupić te Danija Budimir.
"Mislim da je u interesu građana i Povjerenstva da se objave životopisi i kvalifikacije ljudi koji su se natjecali za mjesto u Povjerenstvu. Konsenzus oko članova je potreban, a javnost ima pravo znati čime su se ranije bavili i zaslužuju li raditi u Povjerenstvu", zaključuje Petrović.
Inače, u 16 sati zasjeda Povjerenstvo za sprečavanje sukoba interesa, u kojemu trenutačno sjedi i Petrović. Rasprava će se ticati novoga Zakona o sprečavanju sukoba interesa, te o SDP-ovom županu Zdravku Ronku, koji je prijavljen zbog sumnje da je zloporabio naknade za odvojeni život u razdoblju dok je bio na bolovanju. Riječi će biti i o bivšem ministru financija Ivanu Šukeru, i to zbog prometne nesreće u kojoj je sudjelovao lani. Naime, Povjerenstvo će ispitati je li posudba luksuznog BMW-a od tvrtke za razminiravanje Enigma vredniji poklon od zakonski dopuštene granice od 500 kuna.
Vezani članci:
arti-201104080998006 arti-201009300378006 arti-201102010337006 arti-201007080143006 arti-201101270560006