Zadnji dan pregovora sindikata javnih službi i Vlada postigli su sporazum, ali kako ništa nisu potpisali, ipak se treba čekati srijedu za definitivnu potvrdu da liječnici, učitelji, medicinske sestre, zaposleni u kulturi i ostali javni službenici neće dobiti božićnice ni regrese ni jubilarne nagrade, a jedan dio ostaje i bez naknade za prijevoz. U zakon se vraća dodatak za minuli staž od 0,5 posto, čime su sindikalni vođe obranili plaću i cijenu rada. Naknadu za prijevoz sindikati su trampili za dodatak na minuli rad. Velika promjena je da više nema isplate gotovine bez dokazivanja troškova računom. Na naknadu nemaju pravo zaposlenici koji žive do dva kilometra od radnog mjesta (dosad je bila riječ o jednom kilometru), a smanjuje se i udaljenost od posla do mjesta stanovanja za koju radnik dobiva refundaciju troškova. Do 50 kilometara će se pokriti, a od 50-og do 100-og kilometra zaposlenik i poslodavac dijele troškove. Za učitelje koji rade u nekoliko škola uvedena je iznimka, ali troškovi im se pokrivaju isključivo na temelju putnog naloga – opet nema gotovine.
'Dvije božićnice i regres moraju biti vraćeni'
Uvođenje reda u isplatu naknade koja u Zagrebu iznosi minimalno 360 kuna mjesečno, može se uštedjeti oko 250 do 350 milijuna kuna na godišnjoj razini. Dogovor je pao i oko neisplate božićnice, ni u ovoj ni idućoj godini neće biti ni isplate regresa. Jubilarne nagrade dobit će samo radnici koji odlaze u mirovinu, a imaju 40 godina radnog staža i to četiri osnovice plaće. Dnevnica se smanjuje sa 170 na 150 kuna.
Prosvjetni dodatak, odnosno uvećanje plaće za 2,3 posto, trebao se obračunati već 1. srpnja, ali je njegova primjena odgođena do 2013. Već u rujnu počinje revizija Sporazuma o uvećanju osnovice plaće za 6 posto, tako da dogovor o tome bude napravljen prije proračuna. Sve ukupno donijet će planirane uštede od dvije milijarde kuna u iduće dvije godine. ''Dvije božićnice i regres moraju biti vraćeni'', tražio je Vilim Ribić, koji se požalio da je ministar Slavko Linić rekao da to ne može potpisati, jer će kriza trajati još nekoliko godina. Razjedinjenost sindikata i dalje je prisutna i oni okupljeni u Maticu hrvatskih sindikata, dakle sindikati zaposlenih u obrazovanju te predstavnica medicinskih sestara, do kraja su se borili za tretiranje ukidanja materijalnih prava kao posudbu, dok su ostali praktički pristali na odricanja nužna za održanje proračuna.