JAO NAMA... /

Evo kako bi prema analizama izbjeglice mogle reagirati na Frontex

Image
Foto: Pixsell, Marko Mrkonjić

Nakon dogovora u Bruxellesu, u pomoć stižu snage Frontexa.

26.10.2015.
20:34
Pixsell, Marko Mrkonjić
VOYO logo

Analitičar Igor Tabak upozorava kako briselski papir sve trpi, ali praksa često zna biti potpuno drugačija. "Migranti nisu sretni s registracijom, posebno ne s biometrijskom metodom. Inzistiranje na tome može lako dovesti do masovnog nasilja", tvrdi, prenosi HRT.

"Jako je teško procijeniti koliko bi Frontexovih stručnjaka moglo biti na hrvatsko-srbijanskoj granici, no sigurno se ne radi o spektakularnom broju. Frontex je agencija EU-a koja se bavi vanjskim granicama Unije, na neki način su izvor znanja o čuvanju granica. Radi se o izuzetno maloj organizaciji pa će vjerojatno biti raspoređeno nekoliko stručnjaka koji će biti podrška policiji", kazao je Tabak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ističe kako je to specijalizirana, dosta birokratizirana pomoć koja više ima nadzornu nego konkretnu funkciju, te da se, iako dosad nisu bili posebno uspješni, Bruxelles odlučio na Frontex jer drugog nadležnog tijela nema. Na grčko-turskoj granici djeluju godinama.

"Da je Frontex bio postavljen na hrvatsko-slovensku granicu to bi pojačalo razlike zemalja u Schengenu i izvan Schengena. Uspješnost sporazuma jednako je upitna koliko i uspješnost Frontexa", dodao je Tabak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Frontex će se razmjestiti na još nekoliko točaka na balkanskoj izbjegličkoj ruti. Nadzirat će granice između Srbije i Makedonije te Bugarske i Turske, ali i dodatno pojačati čuvanje grčke obale.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo