U Zadru se novinarima obratila Ingrid Antičević Marinović, koja je slikovito opisala da bi "Jadranki Kosor bilo bolje da guli krumpire nego ljude".
arti-201007290549006Antičević Marinović tvrdi da taj prijedlog nije u skladu s preporukom Europskog suda za ljudska prava kojeg citira Ustavni sud RH, te da u Hrvatskoj nisu stvoreni preduvjeti za izjednačavanje umirovljenja žena s muškarcima. SDP-ova zastupnica je istaknula kako Austrija izjednačavanje uvodi tek od 2014. godine. U Mađarskoj i Čehoslovačkoj to će se dogoditi od 2018. godine, s tim da žene koje su podizale djecu mogu u mirovinu s 59 do 62 godine.
Kad SDP dođe na vlast, ukinut će taj zakon
"Žena kod nas nosi obitelj i još mora raditi do 65 godine. Zamislite sutra kada vas dođe posluživati konobarica od 65 godina, kada vas frizira 65-godišnjakinja ili kada iscrpljena tekstilna radnica mora umirati za strojem do te dobi", rekla je Antičević Marinović.
Također, Antičević Marinović je obećala da će SDP, kada oni dođu na vlast, taj zakon odmah ukinuti. Ministru gospodarstva, rada i poduzetništva Đuri Popijaču poručila je pak kako se "pravi veći Papa od Pape", kada netočno tvrdi da Vlada poštuje odluku ustavnog suda.
U Rijeci su pak se prijedlogu usprotivile saborske zastupnice SDP-a Romana Jerković i Gordana Sobol, koja je i predsjednica Odbora za ravnopravnost spolova.
Sobol je izrazila nezadovoljstvo načinom na koji je Vlada ispoštovala odluku Ustavnog suda iz 2007. godine. Istaknula je kako 2008. donesen novi Zakon o ravnopravnosti spolova, koji je predviđao pet godina kraći radni staž za žene, kao kompenzaciju za porodiljni dopust, obavljanje kućanskih poslova i njihovu neravnopravnost u odnosu na muškarce.
Vlada kao 'Alisa u zemlji čudesa'
"Htjela bih postaviti pitanje Vladi - je li moguće da se novim Zakonom izjednačavamo pri odlasku u mirovinu, a na drugim poljima ne? , zapitala se Sobol.
arti-201007160258006Romana Jerković je pak pozdravila izjavu ministra Popijača da je hrvatski mirovinski sustav na granicama izdržljivosti, te je citirala naslov pjesme "Dobro jutro, Margareta", kazavši da je licemjerno takvo što čuti od Vlade koja ga je do tog stanja i dovela.
"U prvih šest mjeseci 2010. za mirovine je izdvojeno 17 i pol milijarda kuna. Od toga su iz doprinosa izdvojene 9,3 milijarde, dok se ostatak financira iz novog zaduženja ministra Šukera! Je li Vlada uopće svjesna koliko će najesen dobiti novih umirovljenika koji će zbog izmjena Zakona otići u prijevremenu mirovinu? Vlada bi i u ovom slučaju mogla biti "Alisa u zemlji čudesa", zaključila je Jerković.
I predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović je na upit novinara da komentira vladinu prijedlog o izjednačavanju dobne granice za odlazak u mirovinu žena i muškaraca (65 godina) izjavio kako se radi o osjetljivom pitanju te da je još rano s tim u vezi u potpunosti izjednačiti žene i muškarce.
"Mi imamo specifične društvene odnose i mislim da tu treba dosta senzibiliteta za položaj žena. Mislim da je još rano u potpunosti izjednačiti žene i muškarce", kazao je Josipović dodavši kako bi trebalo razmišljati o prijelaznom razdoblju u kojemu će, kako je rekao "žene moći još uvijek birati hoće ili neće ranije u mirovinu".
"Znamo što je Ustavni sud odlučio, no ako se pokaže da novo uređenje nije sasvim u duhu naših potreba, postoji nešto što se zove promjena ustava", izjavio je Josipović.
Prethodni članci:
arti-201006300151006 arti-201006210117006 arti-201007160258006 arti-201007290549006