Radnici pravdu traže pred stanovima direktora

'Država pere ruke jer je ovo privatna firma i oni vlasniku Bruni Orešaru ništa ne mogu. E, pa mogu!

30.3.2012.
10:14
VOYO logo

Oko tri stotine radnika Jadrankamena, zajedno s članovima svojih obitelji, među kojima je bilo i djece, danas oko 9 sati stiglo je trajektom s Brača u Split.

U trajektnoj luci pridružili su im se i radnici Dalmacijavina, a zatim su se zajedno u koloni, naoružani zviždaljkama i transparentima, zaputili prema Upravi Jadrankamena u Poljičkoj ulici. Na transparentima piše: "Jadrankamen je opljačkao Bruno Orešar", "Ustajte radničko roblje", "Bajiću, zar čekaš da ulica riješi kriminal"...

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Pred zgradom smo Jadrankamena. Uprava je naredila da se skine kvaka i stavili su policiju pred vrata. Ne mogu nam zabraniti da uđemo na radno mjesto! Oni misle da su bogomdani, ovo je protuzakonito! Upozorit ćemo policiju, a onda ulazimo. Skinut ćemo vrata, nećemo ih razbiti jer to je naša imovina", kazao nam je u petak prijepodne sindikalac Tonči Drpić iz Jadrankamena.

Bez plaća od studenog prošle godine

Veliki prosvjed radnici Jadrankamena najavili su još prije nekoliko dana. Traže isplatu svojih zaostalih plaća koje nisu primili još od studenog prošle godine, a za desetak službenih automobila svojih šefova traže da se vrate u pogon tvrtke u Pučišćima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Policija: Ne kršimo zakon!

U policiji, neslužbeno doznajemo, tvrde kako ih uprava nije pozvala na intervenciju, već je policija nakon najave organizatora prosvjeda napravila sigurnosnu procjenu i interni plan osiguranja temeljem koje postupaju.

Načelno govoreći, shodno indikacijama i saznanjima kojima policija raspolaže, da bi moglo doći do incidenata, nereda ili tučnjave, policija angažira svoje službenike s napomenom da treba postupati oprezno. Opovrgava se da policija sudjeluje u kršenju prava radnika da se koriste prostorijama vlastite tvrtke.

"Uprava ima pravo da skine kvake. Tu, u principu, može biti šef koji kaže - to je moja prostorija, jednako kao i tvoja. No, uvjeravam vas da policija ne može djelovati u sferama radnji osoba koje krše zakon. To je nemoguće. Morali su imati pravnu podlogu za to", odgovaraju nam neslužbeno na upit asistira li policija upravi, protivno pravima radnika.

Nakon nekog vremena u policiji je bilo i izaslanstvo Jadrankamena koje je otišlo prijaviti Vedrana Vilovića, direktora u ostavci jer im ne dozvoljava ulazak u tvrtku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad se sindikalac Tonči Drpić vratio, okupljenim je radnicima rekao kako je zatražio izdavanje privremene sudske mjere kako bi otvorili vrata i ušli u prostorije tvrtke na što imaju pravo, tvrdi, po Zakonu o radu i kolektivnom ugovoru.

"Pošaljite nam Ljubu Jurčića"

"Ovo jest privatna firma, iako je vlasništvo sporno, ali to je firma koja raspolaže državnim resursima, a vlasnik Bruno Orešar pljačkao je te resurse 20 godina. Sad ta država pere ruke jer je ovo privatna firma i oni njemu ništa ne mogu. E, pa mogu! Pošaljite nam Ljubu Jurčića, on će u pola sata riješiti problem Jadrankamena bez stečaja, bez ičega!", kazao je Drpić ističući kako vlasnik firme "nema završenu ni osnovnu školu".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U poslijepodnevnim satima radnici su krenuli pješice prema stanu u kojem živi direktor. Spremili su mu "sernadu", piše Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo