BROJKE NE LAŽU: /

Evo tko je stvarno dobio, a tko izgubio na ovim izborima

Image

Hrvatska nije orijentirana desno kako se to ranije smatralo. Ovim izborima pokazalo se da Hrvati više naginju ljevici.

10.11.2015.
9:18
VOYO logo

Analizu izbora profesor Dragan Bagić napravio je uzimajući u obzir broj i udio birača osnovnih političkih blokova, promjene s obzirom na sastave koalicija te političke pozicije pojedinih aktera. Prema Bagićevom rezultatu, Kukuriku koalicija između 2011. i 2015. ostala je bez potpore velikog broja birača.

Uzme li se u obzir činjenica da je tada na izbore išla s IDS-om, riječ je o padu od 18 posto. Kada bi se tu pribrojili i Laburisti s kojima su sada bili u koaliciji pad bi bio 27 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HDZ-U I SDP-U (S IDS-OM) PO 59, MOSTU 19 MANDATA: Tko će pridobiti Božu Petrova?

Image

HDZ-U I SDP-U (S IDS-OM) PO 59, MOSTU 19 MANDATA: Tko će pridobiti Božu Petrova?

Image

HDZ-U I SDP-U (S IDS-OM) PO 59, MOSTU 19 MANDATA: Tko će pridobiti Božu Petrova?

"Međutim, politička pozicija Hrvatskih laburista 2011. godine bila je znatno drugačija nego 2015. Na prošlim izborima Laburisti su zapravo pripadali 'trećem bloku' jer su zapravo imali retoriku (lijeve) protestne stranke koja se pokušava pozicionirati kao alternativa i SDP-u i HDZ-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Birači koji su 2011. glasali za Laburiste iz tih razloga, danas su sigurno glasali za nekog drugog (Most)", piše Bagić istučući se stoga na kraju priklanja rezultatu gubitka Kukuriku odnosno Hrvatska raste koalicije od 18 posto. Pritom, navodi, da uzmu li se u obzir glasovi "otpadnika" (ORAH, Čačić i Josipović) ispada da je ljevica uspjela "sačuvati" 90 posto svojih glasova iz 2011.

Nešto manji gubitak HDZ-ove koalicije, ali pad podrške desnici

Istovremeno, HDZ nije uspio pridobiti nove glasače. Domoljubna koalicija desnice i desnog centra okupila je pet aktera/lista koji su ostvarili značajan rezultat 2011. godine (izuzme li se Hrast koji se raspao na više frakcija) i sada je imala pad od svega 9 posto, piše prof. Bagić. Prema njegovim riječima, zanimljivo je i da je ukupan broj glasova desnice i desnog centra pao.

"Pet lista koje sada čine Domoljubnu koaliciju 2011. značajne rezultate ostvarili su i HSP te HDSSB. Ukupno tih sedam lista osvojilo je 2011. oko 963.000 glasova, dok su Domoljubna koalicija, HDSSB i Konzervativci + HSP 2015. osvojili oko 791.000 glasova, što je pad od oko 18%", piše Bagić navodeći da su desnica i desni centar u cjelini uspjeli zadržati manji dio birača od ljevice i lijevog centra.

Glasovi alternative koncentrirani u jednu listu

U padu najjačih blokova, ističe, naravno rasli su "treći". Riječ je o porastu od 52 posto. No, ako iz tih trećih sada isključimo ORAH I Uspješnu Hrvatsku, a u one 2011. dodamo Laburiste rast bi bio tek 5 posto, smatra Bagić dodajući da je udio u glasovima porastao s 23,5 na oko 26,5 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stoga zaključuje: "U cjelini, ljevica i lijevi blok je i 2015. ostao nešto jači od desnice i desnog centra što pokazuje kako Hrvatska nije 'prirodno desno orijentirana'... Neosporno je da je rasla 'alternativa' etabliranim strankama, a za same rezultate izbora još je važnije da su se glasovi 'alternative' koncentrirali u jednu listu – Most."

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo