Bilis u predsjednici države, vlade, stranaka, najvažniji ministri, veterani koji "vedrili i oblačili" na političkoj sceni.
Nakon ovih parlamentarnih izbora, ostali su samo zaboravljeni asovi. Neki su najavali odlazak iz politike, drugi još vjeruju kako će na nekim novim izborima ponovo sjesti u fotelje.
Ivo Josipović
DOK DRUGDJE DERNEČE: Pogledajte kako je poslije ponoći izgledao Josipovićev stožer
No bivši predsjednik nije mogao sakriti razočaranje
Bivši saborski zastupnik, bivši član SDP-a i bivši predsjednik Hrvatske Ivo Josipović u vrijeme predsjedničkog mandata bio je mjesecima najpopularniji hrvatski političar. Na predsjedničkim izborima u siječnju 2015. u tijesnoj utrci izgubio je od kandidatkinje HDZ-a Kolinde Grabar Kitarović.
A potom objavio da se ipak neće vratiti u SDP. No najavio je ostanak u politici što je i ostvario osnivanjem vlastite stranke Naprijed Hrvatska! - Progresivni savez. Izlazak na parlamentarne izbore obavit će 'ojačan' koalicijom s Radimirom Čačićem i njegovim reformistima, a pridružio im se i nezavisni Slavko Linić.
Mnogi procjenjuju da je za njegov politički pad kriva odluka da se ne vrati u SDP, stranku koja ''nije sklona ozbiljnim reformama u društvu, i da nema smisla ulaziti u SDP kako bi statirao jednoj politici za koju mislim da nije dobra''.
Tom se izjavom nije zamjerio samo SDP-u koji ga je doveo na Pantovčak već i mnogim drugima pa je tako prvotna ideja da se združi s IDS-om i HNS-om brzo propala. U svibnju 2015. kada je osnovao stranku oko njega nije bilo jakih političkih imena. Uz njega je stao tek kolega s Pravnog fakulteta Josip Kregar i bivši ministar i zastupnik Ivica Pančić. Na izborima Josipović nije uspio osvojiti mandat.
Slavko Linić
Bivši ministar financija Slavko Linić
'STOP POLITIČKIM HAPŠENJIMA' Slavko Linić potpisao peticiju za Bandića
Slavko Linić, javnost ponajviše pamti kao bivšeg Milanovićevog ministra financija. Bivši član SDP-a, u politici je desetljećima. Pokojni premijer Ivica Račan uspio ga je 2000. godine nagovoriti da preuzme funkciju potpredsjednika Vlade, a nakon toga saborski je zastupnik u redovima SDP-a.
Pobjedom Kukuriku koalicije na parlamentarnim izborima 2011. Zoran Milanović postavlja ga na nezavidnu pozicijuministra financija gdje Linić odmah počinje ozbiljno raditi te ubrzo postaje jedan od najpopularnijih članova Vlade unatoč nekim nepopularnim potezima poput uvođenja fiskalizacije, povećanjem PDV-a s 23 na 25 posto, podizanjem trošarina na gorivo i cigarete...
Prvi rezultati uvođenja fiskalnog računa pokazali su povećan promet u ugostiteljstvu i trgovini za milijarde kuna što mu je podiglo rejting među građanima. U njegovu mandatu uspješno je privatizirana i brodogradnja. Bilo je pokušaja i da uvede porez na nekretnine, porez na štednju te minuse na tekućim računima građana. Neki su njegovi projekti bili uspješni, neki nisu, no na javnost je ostavio ukupan dojam kao vrijedan ministar koji rijetko miruje.
No počele su isplivavati 'rupe' u zakonima na kojima je radio, a potom i redati optužbe. Sve je počelo aferom Šegon kada je otkriveno da je njegov pomoćnik Branko Šegon dobio kredit HBOR-a od 31 milijun kuna nakon što je upravljanje tvrtkama prenio na sina Tonija Šegona. Pojavilo se pitanje sukoba interesa, ali i informacija da je Šegon, kao predstavnik ministarstva financija, sudjelovao u privatizaciji hotelskog poduzeća HTP Korčula. U predstečajnoj nagodbi Ministarstvo financija i država oprostili su HTP Korčuli oko 13 milijuna kuna duga. Predstečajnu nagodbu provela je FINA u čijoj upravi radi supruga Branka Šegona. Linić je svojeg pomoćnika svesrdno branio i tvrdio kako je Šegon sve učinio prema propisima. Ipak ga je početkom veljače 2014. smijenio na traženje premijera Milanovića.
Linić je tada dao i svoj mandat na raspolaganje no Milanović to nije prihvatio. Tri mjeseca kasnije zatražio je od Linića da ipak ode iz Vlade nakon afere Spačva prema kojoj je ministar u predstečajnoj nagodbi oštetio državu za 27 milijuna kuna jer je osobno potpisao da se porezni dug Spačve prebije zemljištem čija je vrijednost višestruko precijenjena. Linić je tada na web stranici ministarstva optužio bivšu ravnateljicu Porezne uprave Nadu Čavlović Smiljanec. Ona je u ožujku 2013. zatražila novu procjenu zemljišta koja je pokazala da vrijedi 6, a ne 33,6 milijuna kuna na koliko je procijenjeno u predstečajnoj nagodbi.
Nepunih mjesec dana kasnije, nakon izbora za EU parlament, Linić je iznio svoju stranu priče. Dramatična konferencija je najavljena kao konačni obračun s premijerom i stranačkim šefom Milanovićem kojeg je optužio da štiti privatne interese i bivšu šeficu Porezne koja je, tvrdi, pogodovala premijerovu bratu Krešimiru. Linić je tada pred novinarima i sam procijenio da bi ga zbog navoda koje iznosi mogli izbaciti iz SDP-a što se dogodilo tjedan dana kasnije.
Linić je nastavio kritizirati Vladu i premijera te je sada nezavisni saborski zastupnik koji je na održanim parlamentarnim izborima bio na listi koalicije Radimira Čačića. Nije osvojio mandat. Najavio je kako se povlači iz politike.
Damir Kajin
SKLOPILI SPORAZUM: Milan Bandić i Damir Kajin skupa će na parlamentarne izbore
Malo političara ima toliko saborskog staža kao Damir Kajin koji je odradio pet uzastopnih mandata. Kandidirao se i na predsjedničkim izborima 2009. Bivši potpredsjednik IDS-a. Kajin je 3. siječnja 2013. objavio kandidaturu za istarskog župana, mimo stranačke procedure te je istog dana izbrisan iz stranke. Time je prestao biti i potpredsjednik IDS-a, a stranka je izgubila jedan saborski mandat. Osnovao je stranku Istarske demokrate te je na ovim izborima izašao na listi zajedno s Bandićevom Strankom rada i solidarni. Lista nije prešla prag (osvojila je 2,61 posto glasova u VIII izbornoj jedinici) te tako Kajin nije postao zastupnik šesti put za redom.
Milan Kujundžić
Milan Kujundžić na 15. Saboru HDZ-a u drugom krugu izbora za predsjednika stranke u svibnju 2012. izgubio je od Tomislava Karamarka. U strahu da će u novom sastavu čelništva stranke ostati 'u sjeni' nakon 21 godine članstva izašao je iz HDZ-a te osnovao vlastitu stranku Hrvatska zora.
Mirela Holy
vidno tužna, obrušila na medije
PALA PRVA ŽRTVA IZBORA: Mirela Holy najavila odlazak s čela ORAH-a
Mirela Holy postala je ministrica zaštite okoliša u Milanovićevoj vladi 2011. Nakon što je 2012. u medijima objavljen njen e-mail u kojem je lobirala da supruga jednog člana SDP-a ne bude otpuštena s radnog mjesta,podnijela je ostavku. Svoj je potez opisala kao "nepromišljen" i rekla da je nanijela štetu Vladi. Nedugo nakon izlaska iz SDP-a osnovala je stranku ORaH koja je, zahvaljujući nezadovoljstvu građana Milanovićevom vladom, postala treća snaga u zemlji, a prvi veliki uspjeh ostvarila je na izborima za Europski parlament kada je osvojila jedan mandat.
Rejting ORaH-a padao je kako su se približavali parlamentarni izbori 2015. i kako je rastao rejting SDP-ove koalicije. Na izborima 8. studenog 2015. ORaH Mirele Holy nije osvojio niti jedan mandat i ostao je izvan Sabora.
Uz to, Holy je najavila da će u roku 90 dana održati unutarstranačke izbore, te da se ona više nema namjeru kandidirati za predsjednicu stranke.
Jadranka Kosor
JADRANKA KOSOR: “Oprostila bih i Karamarku ako mi se ispriča”
Jadranka Kosor u HDZ-u je ušla još 1995. godine, a bila je potpredsjednica stranke, potpredsjednica Sabora te ministrica obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti u Sanaderovoj vladi. Nakon što je Sanader dao ostavku na premijersko mjesto 2009., Kosor je imenovao novom premijerkom. Pripisuju joj se zasluge za rješavanja graničnog spora sa Slovenijom, a u vrijeme njenog mandata Hrvatska je završila svoje pregovore s EU. Nakon poraza HDZ-a na parlamentarnim izborima 2011., Jadranka Kosor izgubila je i stranačke izbore u HDZ-u. Na poziciji šefa stranke zamijenio ju je Tomislav Karamarko te ubrzo iz te iste stranke i izbacio. Kosor se natjecala 2005. i za predsjednicu Hrvatske. Te je izbore izgubila, pobijedio ju je Stjepan Mesić. I 2015. još jednom izgubila. Na parlamentarnim izborima nije uspjela ući u Sabor. Bila je nezavisna na listi Čačićevih Reformista. Ipak, najavila je da još ne misli odustati od politike.
Željko Kerum
Klan Kerum želi u Sabor: Na listi su samo rođaci i prijatelji
Željko Kerum široj je javnosti bio najpoznatiji po svom lancu trgovina koji se širio iz Dalmacije prema kontinentalnoj Hrvatskoj. Nakon najava da će ući u politiku 2009. pobijedio je protukandidata Ranka Ostojića u drugom krugu osvojivši 58 posto glasova.
Njegove političke ambicije dodatno su narasle uoči izbora 2011. godine. Osnovao je hrvatsku građansku stranku i u koaliciji s HDZ-om osigurao sebi i svojoj sestriNevenki Bečić ulazak u Sabor.
Kerumov pad počinje 2013. godine kada je na lokalnim izborima izgubio od SDP-ova Ive Baldasara i napustio gradonačelničku poziciju. Novi udarac doživio je na izborima 2015. Njegova stranka nije osvojila niti jedan saborski mandat.
Ruža Tomašić
Na svečanom prijemu prigodom Dana državnosti prisustvovala je Ruža Tomašić.
Ruža Tomašić bila je od 2003. do 2008. saborska HSP-a, no zbog neslaganja s vođenjem politike u HSP-u s Antom Đapićem na čelu u rujnu zajedno s istomišljenicima osniva Hrvatsku stranku prava dr. Ante Starčevića te potom biva izabrana za njezinu predsjednicu.
Koalicija te stranke i Hrvatske čiste stranke prava na hrvatskim parlamentarnim izborima 2011. godine dobiva jedno mjesto u Saboru, a s liste je izabrana Ruža Tomašić. No, 1. srpnja 2013. mandat joj je zamrznut jer je izabrana za zastupnicu HR u EU parlamentu. Dio javnosti bio je nemalo iznenađen njezinim uspjehom na prvim izborima za Europski parlament, kada je osvojila 64.758 glasova. Godine 214. napušta HSP dr. Ante Starčevića i početkom 2015. ulazi u Hrvatsku konzervativnu stranku, čijom predsjednicom postaje u ožujku 2015. No, na parlamentarnim izborima dobila je svega 1424 glasa.