SUKOB OKO BIVŠE VOJARNE /

Atomsko sklonište usred Jaske? Gradonačelnik: 'Kako bi se Plenković osjećao kao roditelj?'

Image
Foto: Grad Jastrebarsko

Grad Jastrebarsko već godinama pokušava pronaći rješenje koje bi zadovoljilo potrebe lokalne zajednice i države, no izostanak službenih odgovora i odluke donesene bez konzultacija s Gradom stvaraju dojam ignoriranja lokalnih interesa

Katarina Plantak

Katarina Plantak

Nesuđena veterinarka, rođena novinarka, za svaki slučaj buduća ekonomistica

23.2.2025.
8:27
Grad Jastrebarsko
VOYO logo
VOYO logo

Grad Jastrebarsko, poznatiji i kao Jaska, smješten je između Zagreba i Karlovca, u slikovitom krajoliku Zagrebačke županije. Poznat je po bogatoj vinogradarskoj tradiciji, a osim dobrim vinima, grad se ponosi i razvijenim obrtništvom, gospodarskim potencijalom te bogatom kulturnom baštinom.

Srce Grada čini dvorac Erdödy, izgrađen u 16. stoljeću, smješten u prekrasnom perivoju koji je zaštićeni spomenik parkovne arhitekture. Ovaj perivoj nije samo povijesno blago, već i omiljeno okupljalište građana – mjesto za šetnje, rekreaciju i razne kulturne manifestacije. Blizina Zagreba omogućava Jaski da bude dinamično, ali istovremeno mirno mjesto za život.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Grad Jastrebarsko

Unatoč brojnim prednostima, jedan dugogodišnji problem koči razvoj grada – sudbina bivše vojarne "Dr. Ante Starčević".

Vojarna je s odlaskom JNA, 1991. godine, ostala u vlasništvu države, ali do danas je predmet brojnih nesporazuma između lokalne samouprave i državnih institucija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Grad Jastrebarsko

Izgradnja atomskog skloništa?

Najnoviji povod za zabrinutost među Jaskancima izazvala je neslužbena informacija da bi na prostoru vojarne u njihovom gradu moglo niknuti atomsko sklonište. Na naš upit o tome, u Gradu Jastrebarskom kažu da nemaju nikakvih saznanja, ali o problemu vojarne rado su se raspričali.

"Volio bih kada bi predsjednik Vlade RH došao u Jastrebarsko i uvjerio se i sam gdje 'gura vojsku'. Htio bih odgovor na pitanje kako bi se on osjećao kao roditelj koji će dobiti informaciju o atomskom skloništu preko puta svoje zgrade, dječjeg igrališta u kojem mu se igra dijete ili Glazbene škole koju polazi. Nikada nismo bježali od činjenice kako je riječ o državnom vlasništvu i kako država ovdje ima svoje potrebe i prava, no mi smo Grad, mi smo građani i siguran sam kako neka prava imamo i mi", poručio je gradonačelnik Zvonimir Novosel.

Gradonačelnik je naglasio i nužnost transparentnosti i uključivanja lokalne zajednice u donošenje odluka koje izravno utječu na kvalitetu života stanovnika.

"Vojarna se nalazi nasuprot Glazbene škole i perivoja dvorca Erdödy koji je žila kucavica Grada. Mjesto gdje građani provode slobodno vrijeme, gdje se održavaju kulturna i sportska događanja. Smatramo da je nužno uključiti njihove potrebe u planove vezane uz korištenje ovog prostora", ističu iz Grada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako nam navode, nije prvi put da o planovima za bivšu vojarnu čuju iz medija. Takav način komunikacije s državom, kažu nam, smatraju neprihvatljivim.

Agencija za upravljanje državnom imovinom informaciju o izgradnji skloništa demantira. Vojarna je, naime, pod njihovom nadležnošću otkako je se MORH odrekao kao "neperspektivne". Prozivke iz grada i dugogodišnje nesuglasice oko vojarne iz Agencije ne žele komentirati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ODRŽAVAJU EDUKACIJE /

Bivša vojarna uskoro će zbrinuti radioaktivni otpad. Dio stanovnika negoduje: 'Ako nije opasno, ostavite u Krškom'

Image
ODRŽAVAJU EDUKACIJE /

Bivša vojarna uskoro će zbrinuti radioaktivni otpad. Dio stanovnika negoduje: 'Ako nije opasno, ostavite u Krškom'

Vojarna – ključna točka razvoja ili prepreka za grad?

Jastrebarsko je, povijesno gledano, 1991. godine odahnulo nakon povlačenja JNA. Time je iz srca grada uklonjena vojna prisutnost, ali lokacija bivše vojarne do danas predstavlja problem za urbanistički razvoj Jastrebarskog.

Vojarna trenutno služi za potrebe državnih tijela - Ministarstva unutarnjih poslova, Misistarstva kulture i medija, Ministarstvo branitelja - kako su nam potvrdili iz Agencije za upravljanje državnom imovinom. Grad se već godinama zalaže za prenamjenu tog prostora u javne i poslovne svrhe, u skladu s Urbanističkim planom uređenja Rakitovica I iz 2016. godine. Planom su predviđeni dječji vrtić, vatrogasni centar, prostori za kreativne industrije, sportsko-rekreacijski sadržaji, stambeni kompleksi za stanovanje te zelene površine, ali i prostor rezerviran za državne službe.

Image
Foto: Grad Jastrebarsko
Image
Foto: Grad Jastrebarsko

No, kako navode iz Grada, unatoč tome što su državne institucije bile pozvane na sudjelovanje i dogovor u donošenju plana upravljanja, nikakve službene primjedbe niti povratne informacije nisu dobili. Umjesto toga, povremeno se pojavljuju informacije o novim državnim projektima na tom području, a lokalnu vlast i građane dovodi se pred gotov čin.

"Slično se dogodilo i 2023. godine kada se govorilo o prenamjeni dijela vojarne u nacionalno središte za izvanredne situacije. Tek krajem 2024. godine obaviješteni smo o namjeri MUP-a oko izgradnje Nastavnog nacionalnog središta civilne zaštite za provedbu najsloženijih specijalističkih programa osposobljavanja. U skladu s time, traže izmjene Urbanističkog plana prilikom čije izrade su bila upoznata sva državna tijela i nitko nije imao primjedbi", ističu iz Grada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Grad Jastrebarsko
Image
Foto: Grad Jastrebarsko

Gradonačelnik Jastrebarskog također naglašava da su više puta tražili službene informacije i sastanke s državnim institucijama kako bi se razjasnili dugoročni planovi, no bez većeg uspjeha.

"Tražili smo sastanak kako bismo definirali stvarnu namjeru, jer je apsurdno da država tek sada traži izmjene plana, iako smo još od 2017. godine apelirali na dogovor", poručuju iz Grada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Državna uprava šuti, a Grad traži jasne odgovore

Osim potencijalne izgradnje atomskog skloništa, problem vojarne ima i druge dimenzije. Grad je već ranije podnio zahtjev za darovanje dijela prostora koji koristi lokalni nogometni klub NK Jaska Vinogradar, no ni na taj zahtjev još uvijek nisu dobili odgovor iako su ispunjeni svi uvjeti.

Osim toga, iz Grada tvrde da su zajedno s Ministarstvom kulture i HAVC-om radili na projektu pokretanja filmskog studija koji bi bio smješten upravo u Jastrebarskom. No, kako navode, "razumijevanja za ovaj projekt s državne razine nije bilo".

Sve to dodatno otežava suradnju između Grada i države, a izostanak dijaloga dovodi do frustracija u lokalnoj zajednici.

Image
Foto: Grad Jastrebarsko

Hoće li država i Grad pronaći zajednički jezik?

Iako je Agencija za upravljanje državnom imovinom demantirala gradnju atomskog skloništa, širi problem ostaje – nedostatak komunikacije i neslaganje oko buduće namjene vojarne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grad Jastrebarsko već godinama pokušava pronaći rješenje koje bi zadovoljilo potrebe lokalne zajednice i države, no izostanak službenih odgovora i odluke donesene bez konzultacija s Gradom stvaraju dojam ignoriranja lokalnih interesa.

Vojarna u centru Jastrebarskog ostaje tako ključna tema i potencijalna točka sukoba između lokalne i državne vlasti, a građani s pravom očekuju više transparentnosti i jasne odgovore o budućnosti tog prostora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Muči li i vaš grad muku s državom? Javite nam se i podijelite svoju priču!

POGLEDAJTE VIDEO: Danas u jastrebarskom kod novog pročistača vode. Ne smrdi, a otpad konačno ne odlazi u okoliš

ksw
NE PROPUSTI 21. VELJAČE!
VOYO logo
Još iz rubrike
Još iz rubrike