"Naš zdravstveni sustav je kadrovski toliko devastiran da je već upitna njegova funkcionalnost", kazao je za RTL dr. Trpimir Goluža, predsjednik Hrvatske liječničke komore (HLK) koji je i iznio spomenute brojke.
Najviše otišlo onih najvažnijih - anesteziologa
Od liječnika koji su već otišli 'trbuhom za kruhom' najviše ih se skrasilo u Velikoj Britaniji, Njemačkoj, Irskoj, Austriji i Švedskoj. Gleda li se prema njihovim kvalifikacijama, 221 je liječnik opće medicine, a 304 liječnika specijalista. Od liječnika specijalista najviše je otišlo anesteziologa, čak 53, koji su posbeno važni u zdravstvenom sustavu jer o njima ovisi broj operacija. Otišla su i 34 34 internista te 33 psihijatara.
Na pitanje da prokomentira izjavu ministra zdravstva koji kaže da stanje nije tako strašno jer neki liječnici odu u inozemstvo, probaju kako je tamo, pa se vrate u Hrvatsku, Goluža tvrdi drukčije.
"To su izolirane pojave. One jesu dobre, ali nema ih puno i u sustavu se ne osjećaju."
"Sustav je kadrovski toliko devastiran da je postao upitan"
Za zdravstveni sustav Goluža kaže da je najbolji javni servis u Hrvatskoj koji funkcionira zahvaljujući odricanju svih zdravstvenih djelatnika.
"Međutim taj sustav je kadrovski toliko devastiran da je već upitna njegova funkcionalnost. To se vidi u manjim sredinama i bolnicama. Ondje ljudi rade 30 posto više posla no što bi trebali", kaže predsjednik HLK.
Osvrnuo se i na prevladavajući dojam da je liječnicima koji odlaze iz Hrvatske najveći motiv veća plaća.
"Ove godine u ožujku smo napravili istraživanje na 1500 mladih liječnika. Podaci govore da plaća nije najvažniji razlog, već uvjeti rada i loša organizacija sustava. Oni su vrlo ambiciozne osobe, a ovdje ne vide svoju perspektivu", naglasio je.
Goluža smatra da se liječnike može zadržati ponajprije poboljšanjem sustava rada te im omogućiti napredovanje shodno znanjima i vještinama i poticanjem izvrsnosti.