rade unatoč epidemiji / Taksisti za RTL: 'Radimo za minimalac. Nismo dobili maske ni rukavice, snalazimo se kako znamo'

Image
Foto: Jurica Galoic/PIXSELL

Iako je zbog preporuke da se ostane kod kuće posla za taksiste manje nego inače, rizik je veći nego ikad

20.4.2020.
9:55
Jurica Galoic/PIXSELL
VOYO logo

''Maske i rukavice moramo sami nabaviti jer nam ih firma nije osigurala, a traže da ih nosimo. Dobili smo tek bočicu dezinficijensa od 2 dcl, čak nam nisu dali ni vlažne maramice! Kako da s njom dezinficiram taksi, pa to je jedva dovoljno za ruke?", pita se ogorčeni taksist iz jednog grada u kontinentalnom dijelu Hrvatske.

On je jedan od mnogih taksista diljem Hrvatske koji unatoč epidemiji koronavirusa svakodnevno rade. S obzirom da je ukinut sav javni prijevoz, brojni građani prisiljeni su koristiti njihove usluge. Iako je zbog preporuke da se ostane kod kuće posla manje nego inače, rizik je veći nego ikad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Baš zbog toga, Stožer civilne zaštite izdao je upute pružateljima taksi usluga kako se ponašati, s ciljem zaštite vozača, ali i putnika. Tako se međuostalim navodi da taksisti tijekom vožnje moraju osigurati adekvatnu ventilaciju, moraju osigurati da u vozilu ima dovoljno papirnatih maramica, PVC rukavica te dezinfekcijskih sredstava, moraju izbjegavati nezaštićeni kontakt s putnicima i njihovim stvarima, a putnike bi trebali smjestiti dijagonalno odnosno na stražnje suvozačevo sjedalo. Problem naravno nastaje kada se vozi više osoba.

Sami se snalaze

Kada je riječ o primjeni propisanih mjera u praksi, što se pokazalo i u slučajevima bolnica i domova za starije, dolazi se do problema. Jedan taksist, koji je želio ostati anoniman, za RTL kaže da se vozači moraju sami snalaziti. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Zašto nam poslodavci ne stave barem pleksiglas u taksi? To i nije neki novac, a spasila bi nas vozače, ali i stranke. Brzo ga se može obrisati dezinfekcijskim sredstvom", kaže nam vozač jedne od taksi kompanija u Hrvatskoj.

Problem je i poseban raspored rada zbog kojeg su, kako kaže, šanse da se vozači zaraze puno veći. Naime, kako opisuje, smjene su kraće pa se vozači razdužuju češće, zbog čega ih se u uredima skupi više umjesto da idu jedan po jedan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kaže i kako su, neovisno o odrađenim smjenama i noćnim dežurstvima, svi dobili minimalac dok su prije znali uz plaću dobivati i bonus.

Taksi tvrtke tvrde da su osigurali sve

Je li situacija zaista tako loša upitali smo vodeće taksi firme i udruženja u Zagrebu. Njihova priča je nešto drugačija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Cammeu, koji posluje diljem Hrvatske, rekli su nam kako su njihovi vozači opremljeni dezinfekcijskim sredstvima, odgovarajućim krpama i rukavicama. Što se tiče maski, priznaju da su imali problema oko nabave zbog velike potražnje pa su našli rješenje i za taj problem. 

Stižu i pleksiglas pregrade

''Kroz nekoliko dana u svim će našim automobilima na području Hrvatske biti montirane pregrade od pleksiglasa koje odjeljuju vozački od putničkog prostora vozila kako bismo sigurnost vozača i djelatnika podigli na još višu razinu", kažu iz Cammea.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodaju i kako se vozila redovito održavaju u njihovoj autopraonici i provjetravaju. Vozači nakon svake vožnje odnosno putnika dezinficiraju vozila dok svako vozilo minimalno jednom tjedno šalje na detaljnu dezinfekciju, ovisno o broju vožnji.

''Što se smjena i pauza vozača između tiče, a uzevši u obzir činjenicu da momentalno radimo s tek 20 posto kapaciteta naše flote, vozači imaju i više nego dovoljno vremena za odmor te pripremu za novu smjenu'', poručuju iz ove tvrtke.

Dezinficiraju vozila više puta na dan

Image

Slično kažu i u Eko taxiju, koji zbog epidemije bilježi pad prometa. Svojim su zaposlenicima, kažu, maske, dezificijense i rukavice, a po potrebi mogu obnoviti zalihe koje kontinuirano nadopunjavaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po preporuci Stožera civilne zaštite, poručuju, više puta dnevno dezinficiraju vozila dezinfekcijskim sredstvom, a nakon između svakog prijevoza vozači rade pauzu od minimalno 15 minuta da ih provjetre.

Vozači rade u smjenama po dogovoru te prema potražnji, a nakon svake odrađene smjene jednu pauziraju. Kako bi smanjili mogućnost zaraze, kažu da u standardna vozila primaju do tri putnika, dok je u kombi vozilo dozvoljeno maksimalno pet osoba s time da se sjedenje na prednjem sjedalu izbjegava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sami se snalazili za zaštitnu opremu

U Udruženju Radio Taksi Zagreb priznaju da su u početku imali problema s nabavom zaštitne opreme pa su se morali sami snalaziti.

''Išli smo odmah sami preko Obrtničke komore Zagreb i uspjeli smo nabaviti sredstva za dezinfekciju, maske, rukavice i tako smo dijelili članovima. To je udruženje i platilo. Sad je lakše i sami nam se javljaju, članovi se i sami snalaze", kazao je za RTL Jozo Kovačević, predsjednik Udruženja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Aktivna samo trećina taksista

Priznaje kako je zbog smanjenog obujma posla tek jedna trećina članstva aktivna.

''Radnici stariji od 60 godina su prestali raditi zbog straha za sebe i obitelj, da nije tako morali bismo uvesti i dežustva. Posla je puno manje, nije ni potrebno da svi rade, jer se ne bi isplatilo", kaže Kovačević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se tiče organizacije rada u ovim izvanrednim vremenima, u Radio Taksi Zagrebu kaže kako svaki vozač ima svoje vozilo te brine o njemu.

''Naši dečki se pridržavaju propisanih mjera. Vozi se jedna ili eventualno još jedna osoba u pratnji, a neki su čak instalirali pregrade između prednjeg i zadnjeg dijela auta. Auto se dezinficira poslije svake vožnje, 15 minuta se "lufta" i onda ide iduća vožnja. Satnicu vozači sami određuju. Uvijek je velika pokrivenost, kandidata za jednu vožnju ima. Pokušavamo sve zadovoljiti da budemo brzi i efikasni", kaže predsjednik Udruženja i dodaje:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Zovu taksi iako imaju simptome'

''Ja bih pohvalio sve naše članove koji rade, stavili su svoje zdravlje na kocku kako bi pomogli drugim ljudima, nadam se da će sve proći u najboljem redu, da će se i dalje pridržavati pravila i da ćemo na kraju izaći kao pobjednici s ovom pošasti". 

Ipak kaže da još ima građana koji ne shvaćaju ozbiljnost situacije te unatoč simptomima znaju zvati taksi da ih preveze s jedne lokacije na drugu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Apelirao bih na građane, da se ljudi koji imaju simptome ne mogu voziti s taksijem, nismo opremljeni. Nekad sami nazovu i kažu da da imaju sve simptome, ali onda naš dispečer kaže mi vas ne možemo voziti. Vjerojatno se u tom lancu sigurno dogodilo da se i netko takav vozio, ali nadamo se da nije nikoga zarazio", kaže Kovačević  te dodaje da zasad, koliko je njemu poznato, niti jedan njihov vozač nije zaražen koronavirusom.

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo