ISKUSTVA IZ PRVE RUKE: /

'Irci cijene rad, a uz dobar rad plaća brzo raste. Zašto da se vratim u Hrvatsku?'

Image
Foto: Thinkstock, Thinstock

Irska je nakon Njemačke omiljeno odredište za mlade ljude koji se u potrazi za poslom i boljim životom iseljavaju iz Hrvatske.

17.5.2016.
10:06
Thinkstock, Thinstock
VOYO logo

Antičević je diplomirao geografiju, a u Irskoj je sa suprugom proveo osam mjeseci. Zarađivao je tjedno 318 eura te dnevno do 15 eura od napojnica.

"Svi naši znanci većinom rade u hotelima. Dublin ima oko 100 hotela u kojima je lako i brzo naći posao na niskim pozicijama, a ako ste ambiciozni, za godinu dana napredujete do pozicije supervizora i satnice od 13-14 eura. U Dublinu je jako puno Hrvata, ali većinom su to cure i dečki iz Slavonije. Razumijem ih, rade u kafiću za 3000 kuna ili su bez posla i onda dođu u Irsku i zarađuju mjesečno 10 tisuća kuna i mogu kući slati 300 eura", kaže Antičević ističući da većinom dolaze visokoobrazovani, ali naravno da ima i mladih sa srednjom školom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Irskoj je minimalac po satu od 1. siječnja 2016. 9,15 eura, a svaki prekovremeni sat je plaćen. Problem je stanovanje koje je skuplje nego u Zagrebu pa nerijetko doseljenici u početku dijele stanove.

Egzodus Hrvata: Zamrznula je posao u državnoj službi i otišla tamo zaraditi

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Egzodus Hrvata: Zamrznula je posao u državnoj službi i otišla tamo zaraditi

Image

Egzodus Hrvata: Zamrznula je posao u državnoj službi i otišla tamo zaraditi

I s minimalcem se može mnogo priuštiti

"Sve je u Irskoj pozitivno, lijepo se živi i sve sam svjesniji koliko je ondje ljudima lakše živjeti nego u Hrvatskoj. Bojim se da odnos prema zaposleniku kod nas nikad neće biti takav, pogotovo kod privatnika. Ako ste na minimalcu, a supruga vam je nezaposlena i doma s djetetom, ima pravo na 60 posto minimalne plaće, a dijete na doplatak od oko 200-250 eura, dok je za dvoje djece doplatak 500 eura. I s minimalcem si možete mnogo toga priuštiti, djevojka i ja obišli smo sve ljepote Irske, jer kako sam radio u hotelu mogao sam dobiti gotovo besplatna putovanja", dodaje Antičević. Prema svemu sudeći, opet će u Irsku, jer od 1. svibnja u Hrvatskoj je ostao bez posla.

Ne namjerava se vraćati u Hrvatsku

Goran Blagajac diplomirao je financije na zagrebačkom Ekonomskom fakultetu, a u Irskoj je gotovo godinu dana i ne namjerava se vraćati. Radi u Dublinu u hotelu na recepciji.

"Ne razmišljam o povratku. Situacija u Hrvatskoj mi se ne sviđa i ne vidim da će se nešto promijeniti za koju godinu. Imam fakultet, znam engleski, radio sam i u Kanadi, no u Hrvatskoj sve to nije bilo dovoljno za pristojan posao. Dosta mladih odlazi zbog takve politike. Zašto da se vratim u Hrvatsku, da radim za 4000 kuna?", govori Blagajac. Zasad nije ni tražio posao u struci, ali ne znači da neće, a kad uštedi više novca, razmišljat će o poslijediplomskom.

DOBRA PRILIKA: Osječani išli u Dublin na praksu pa im ondje ponudili posao

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radnik ne mora trpjeti lošeg poslodavca

"Irci cijene rad, a uz dobar rad plaća brzo raste. Uz iskustvo uvijek možete tražiti bolji posao. U Dublinu je mnogo Hrvata, toliko mladih odlazi iz Hrvatske, a nikoga za to nije briga", kaže 29-godišnjak.

"U Irskoj radnik ne mora trpjeti lošeg poslodavca. Ako vam se nešto ne sviđa, date otkaz i u roku od tjedan dana nađete novi posao. Poslodavci na molbe za posao odmah odgovaraju, nazovu već sljedeći dan i ne događa se kao u nas da se nikad ne jave", zaključuje Antičević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kaže da se može pronaći posao i za one s fakultetom, ali da se mora biti strpljiv. Ipak, priznaje, Irci na visokokvalificiranim poslovima imaju prednost pri zapošljavanju.

Image
RADE VANI 'NA CRNO', A LIJEČE SE BESPLATNO U HRVATSKOJ: /

'Kada dođem doma, idem po lijekove, u Irskoj su jako skupi'

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo