Prema informacijama iz Sindikata metalaca Hrvatske, stiglo je šest do sedam ponuda za kupnju Željezare Sisak. Sindikati su to doznali od uprave CMC-a koja Željezaru i prodaje preko Deutsche banke.
"Znamo da će ponude biti otvorene do kraja mjeseca, ali druge detalje ne znamo", kazao je glavni povjerenik Sindikata metalaca Predrag Abramović.
Smrt ili nastavak rada - ovisi o Amerikancima
Kako se doznaje, među pristiglim ponudama ima i onih koje se odnose samo na demontažu svih pogona, ali ima i ozbiljnih ponuda.
Među tvrtkama koje su proteklih mjeseci pokazale interes za sisačke pogone bio je i njemački Mannesmann, no nije poznato je li ta korporacija predala ponudu.
Dobra je vijest za CMC, ali i moguće kupce, što je u Sisak stigla uporabna dozvola za moderniziranu čeličanu, u koju je CMC uložio preko 60 milijuna dolara.
Vlada pomogla dozvolama
Naime, uporabnu dozvolu "stopirao" je HEP zbog problema oko trafostanice koja je napajala električnom energijom čeličanu i novu elektropeć, no ona je sada dobivena. Izdavanje uporabne dozvole obećao je i premijer Zoran Milanović kada je zadnjeg dana prošle godine posjetio Sisak, a upravo zbog problema sisačke Željezare.
Nakon toga Vladi preostaje riješiti pitanje skidanja antidampinške prepreke od 29 posto dodatne carine na izvoz u Europsku uniju, napominju u sindikatu.
Slavna prošlost, depresivna sadašnjost
Podsjetimo, bez posla je zbog odlaska CMC-a iz Hrvatske ostalo gotovo 1.100 ljudi. No, ta je Željezara u naponu snage zapošljavala 14.000 ljudi. Impresivnije od te brojke možda je samo činjenica da se oko Željezare okupljala vanserijska umjetnička kolonija. U Željezari su, naime, svoja umjetnička djela odlijevali genijalci poput Ivana Kožarića i Dušana Džamonje.
Zato je tako teško vjerovati u ono u što se pretvorila tako važna industrija.
Napomenimo i da se, baš kao što se CMC povukao iz Siska, nedavno iz Željezare u srpskom Smederevu povukao i US Steel, prodavši tvornicu sa 5500 radnika vladi Srbije za jedan dolar.