Cjepivo za koje farmaceutski giganti Pfizer i BioNTech tvrde da je učinkovito u čak 90 posto slučajeva zaraze koronavirusom, pobudilo je nadu u konačni završetak pandemije koja je zahvatila cijeli svijet. No, ujedno je otvorilo i mnoga pitanja oko distribucije i čuvanja zaliha. Hrvatski zavod za javno zdravstvo je već potvrdio kako je naručeno 4,6 milijuna doza cjepiva, ali problem je u tome što mi navodno nemamo uvjete za njegovo čuvanje.
Šef Zavoda, Krunoslav Capak pojasnio je kako se mRNA cjepiva čuvaju na temperaturi od -70 stupnjeva, dok se sva ostala čuvaju na plus četiri stupnja. Pfizerovo cjepivo je mRNA, što znači da se za njegovo skladištenje moraju osigurati posebni uvjeti.
"Prema podacima iz Pfizera i BioNTecha, buduće cjepivo za COVID-19 morat će se čuvati na temperaturama između -70 i -80 stupnja Celzijevih. Naravno, razlika je da li je to -70 ili -80. No ako je donja granica -70 stupnjeva, Hrvatska neće imati problema jer se za čuvanje u takvim uvjetima može koristiti suh led. Osobno s njim radim u laboratoriju 30 godina i on je fenomenalna stvar. Jednostavno ga je pakirati i primjenjivati. Ima ga u obilju", razriješio je sve dvojbe znastvenik Dragan Primorac.
No, čak i da ga se mora čuvati na -80 stupnjeva, rješenje postoji. Najjednostavnije je nabaviti tekući dušik, čija temperatura može dostići i -195 stupnjeva. On se obično drži u limenim bačvama koje se s vremenom nadopunjuju tom tvari.
Proizvodnja i skladištenje na jednom mjestu
Ovdje bi u igru mogao ući i zaboravljeni Imunološki zavod. Naime, osim mogućnosti pohrane cjepiva, u teoriji bi ga Zavod mogao i proizvoditi te tako biti oslonac u proizvodnji za jugoistočnu Europu.
"Moja je želja da dobijemo zeleno svjetlo za projekt koji smo zacrtali pa bismo gradnjom nove tvornice trebali dogovoriti s potencijalnim partnerima u svijetu da se i cjepivo za COVID-19 proizvodi u Imunološkom. Kad bismo to radili, odmah bismo mogli, takoreći, složiti planski i ‘kuhinju’ za buduću proizvodnju za sve što bismo u budućnosti proizvodili", za 24sata je poručio ravnatelj Vedran Čardžić.
No, zasad je sve na čekanju u Banskim dvorima. "Zatrpali smo ih planovima i prijedlogom našeg poslovnog plana za koji trebamo još neke konzultacije u Ministarstvu zdravstva pa sve to ide na Vladu i dalje ćemo vidjeti", potvrdio je Čardžić.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.