"Brojevi kažu da smo sada otprilike na razini županije na 80 posto intervencija i broja pacijenata iz 2019. godine", govori nam to Juraj Knezović, voditelj ispostave Hitne medicinske pomoći Dubrovnik. Medicinski timovi većinu dana provode na terenu, u ambulantu im od 1. srpnja stiže pojačanje.
Tada se i u povijesnoj jezgri otvaraju vrata turističke ambulante. Ukupno 15 dodatnih medicinskih timova pokrivat će županiju. Potraga za liječnicima sve je veća. Branko Bozdan, ravnatelj Doma zdravlja Dubrovnik, kaže: "Imamo najavu jednog novog liječnika da će nam doći, a imamo i specijalizante naše koji su nam u Zagrebu na pojedinim specijalizacijama koji su slobodni sedmi i osmi mjesec."
A onda će na sezonski medicinski rad u Dubrovnik. Ministarstvo turizma i sporta za dodatne liječnike i medicinske tehničare u sedam županija podijelilo je 1,5 milijuna kuna.
Gotovo trećina sredstava odlazi u Istarsku županiju, a najmanje u Ličko-senjsku, samo 50.338 kuna.
Isti iznos prošle je sezone pokrio rad 68 dodatnih medicinskih timova.
U hitnim intervencijama uskače i sanitetski prijevoz. Dubrovački timovi godišnje prevale i do milijun kilometara.
Snježana Jarak, voditeljica sanitetskog prijevoza Doma zdravlja Dubrovnik, kaže: "Ima dosta stranaca. Evo sinoć smo imali aneurizmu koja je išla za Zagreb. Od 1. lipnja do danas mi smo imali 38 Zagreba, desetak Splita, Kalos u prosjeku svako drugi dan dva do tri pacijenta."
Brza i kvalitetna medicinska skrb ponuda je kakvu priželjkuju posjetitelji. Gerte iz Njemačke kaže nam: "Nadamo se pravovremenoj reakciji, ali srećom još uvijek nismo nikog trebali zvati." Margarita iz Portugala također govori: "Mislim da ćete imati svu potrebnu uslugu ako mi se nešto dogodi."
Ali brige ne bi smjelo biti. Medicinske službe pripremaju se za visoku sezonu u kojoj, nadaju se, za njih neće biti puno posla.