I ŠTO SAD? /

Evo što građani nakon svega mogu učiniti u slučaju razdjelnici

Image

Probleme s visokim računima grijanja ima niz gradova, građane su uvjeravali da će im razdjelnici donijeti financijsku uštedu, no gradonačelnici sad uglavnom o toj temi ne žele govoriti.

29.2.2016.
22:29
VOYO logo

JEDNI BIJESNI, DRUGI ZADOVOLJNI: Jedna stanarka objasnila kako je uštedjela ugradnjom razdjelnika

Image
VRDOLJAK SE POSUO PEPELOM: /

'Ja sam kriv za razdjelnike, nisam imao hrabrosti'

Image
VRDOLJAK SE POSUO PEPELOM: /

'Ja sam kriv za razdjelnike, nisam imao hrabrosti'

Čak je i bivši ministar Vrdoljak priznao kako je, kada su propisali razdjelnike znao da to nije najbolje rješenje, ministar gospodarstva Tomislav Panenić najavio osnivanje radne skupine koja će razmotriti učinke uvođenja razdjelnika topline u stanove i poslovne prostore, a ta će se tema naći i u nadležnim tijelima Europske komisije. Hrvatski europarlamentarac Davor Škrlec u četvrtak je ugradnju razdjelnika kao prioritetno pitanje uputio EK, a očitovanje očekuje unutar trideset dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No što mogu građani; zakonska obveza ostaje, ona se mora poštivati,

Što građanima preostaje? Mogu li ići privatnom tužbom i prema kome?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ono što građanima ostaje jest svakako da mogu tužiti Republiku Hrvatsku za štetu koju im je nanijela eventualnom krivom ugradnjom direktive u naš nacionalni sustav", Dijanu Kladar, odvjetnicu društva Potrošač, prenosi Dnevnik.hr.

"Također bi mogli ići u raskid tih ugovornih odnosa i ako ih suprotna strana tuži tada bi mogli predsudom zahtjevati da sud izuzme nacionalnu normu za primjene i pozove se na načela Europske unije i načelo razmjernosti, da tu normu zapravo naše pravo ne tumači samo gramatički, već svrhovito, vodeći se načelom razmjernosti i samo u nekim određenim okolnostima bi mogli ići u neke kolektivne tužbe", pojasnila je Kladar.

Dodala je i kako "građani nisu dobili dovoljno informacija i nisu upoznati sa stvarnim stanjem kakvo jest. Znači, njima je na određeni način prezentirana situacija i pokazalo se da tu ima puno štete za njih i da oni zapravo nemaju uštede na način na kojim im je to prezentirano."

Smatra i kako bi država prvenstveno trebala interverniti: uvesti moratorij:; izračunima ili na neki drugi način. "Isto tako mislim da bi država trebala reagirati, a ne pustiti ljude da idu u sudske postupke", poziva Kladar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Karlovac jedini sufinancira i znatno bolje kalorimetre

Gradsko vijeće Karlovca prihvatilo sufinanciranje ugradnje kalorimetara i razdjelnika Karlovačko Gradsko vijeće prihvatilo je u ponedjeljak dva pravilnika za korisnike grijanja u zgradama priključenima na centralni toplinski sustav grada, jedan za sufinanciranje ugradnje sustava razdjelnika topline te drugi za kalorimetre, a po riječima gradonačelnika Damira Jelića, Karlovac je jedini grad koji sufinacira ugradnju kalorimetara kao bolju i skuplju soluciju.

Kalorimetar kao mjerni instrument bolje raspoređuje račun potrošnje među korisnicima, a u skladu s provedenim natječajem, grad će sufinancirati ugradnju kalorimetara u 50-postotnoj vrijednosti priznatog troška kalorimetra, termostatskih setova, te frekventne crpke i ukupnih radova najviše s 2200 kuna, ili - ako se ugrađuje i hidrauličko balansiranje sustava - do 3000 kuna po stanu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po pravilniku za razdjelnike, grad će sufinancirati 250 ili 350 kuna po radijatoru, to jest razdjelniku, ovisno o tome treba li financirati i sustav balansiranja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo