I ONDA NEKI TVRDE DA SMO UZORNA ČLANICA: /

Europska unija protiv Hrvatske vodi čak 55 postupaka

Image
Foto: AFP

Prema podacima MVEP-a, 33 postupka protiv Hrvatske još su u fazi kada Komisija državi članici šalje 'prvo upozorenje'.

23.2.2018.
7:33
AFP
VOYO logo

Iako zemlje članice Europske unije uglavnom nastoje izbjeći rješavanje sporova s Bruxellesom pred Sudom EU-a. često su skloni i kršiti zajednička pravila ili kasniti s implementacijom europskih propisa u nacionalno zakonodavstvo. Zemlja s trenutačno najviše otvorenih slučajeva zbog povrede europskog prava je Njemačka protiv koje se vode čak 74 postupka, a blizu su i Belgija, Grčka, Španjolska, Portugal..., piše Novi list.

Iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova (MVEP) potvrdili su da se protiv Hrvatske vodi 55 službenih postupaka zbog povrede prava EU-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
EUROPSKA KOMISIJA PRIJETI HRVATSKOJ: /

Zbog cigareta i duhana platit ćemo kaznu

Image
EUROPSKA KOMISIJA PRIJETI HRVATSKOJ: /

Zbog cigareta i duhana platit ćemo kaznu

Bruxelles dosad podnio dvije tužbe protiv Hrvatske

Prema podacima MVEP-a, piše Novi list, 33 postupka protiv Hrvatske još su u prvoj fazi kada Komisija državi članici šalje 'prvo upozorenje' odnosno pismo službene obavijesti da država nešto nije napravila ili da krši neki propis. U drugoj, predsudskoj fazi trenutačno je 20 postupaka protiv Hrvatske. Posljednji korak je prijava Sudu EU-a, a Europska komisija do sada je podnijela dvije takve tužbe protiv Hrvatske.

Te su tužbe podnesene jer Zagreb nije izvijestio Europsku komisiju jesu li dvije europske direktive prenesene u nacionalno zakonodavstvo, a u oba slučaja je Komisija tražila od Suda EU-a da Hrvatskoj naloži plaćanje novčanih kazni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najavljena tužba i zbog Zakona o privatizaciji Ine

U Ministarstvu vanjskih i europskih poslova očekuju da će te dvije tužbe uskoro biti povučene jer je, kažu u MVEP-u, Hrvatska u međuvremenu donijela sve propise za preuzimanje navedenih direktiva. No, pitanje je hoće li tako biti i s drugim postupcima, osobito onima koji se odnose na zaštitu okoliša, što je jedno od najzahtjevnijih područja.

Protiv Hrvatske se vodi 11 postupaka koji još nisu završili pred Sudom u Luksemburgu, a u srpnju prošle godine Komisija je najavila još jednu tužbu protiv Hrvatske jer nije izmijenjen Zakon o privatizaciji Ine. No, ta tužba još nije podnesena što govori da Zagreb i Bruxelles još razgovaraju o tom zakonu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo