'IMATE DVA MJESECA': /

Europska komisija zahtijeva da Hrvatska izmijeni zakon o privatizaciji Ine

Image

Europska komisija od Hrvatske zahtijeva da izmijeni zakon o privatizaciji poduzeća za opskrbu energijom, stoji u priopćenju iz Predstavništva Europske komisije u Zagrebu.

8.12.2016.
14:09
VOYO logo

Komisija je službeno zatražila od Hrvatske da izmijeni zakon iz 2002. o privatizaciji Ine jer se njime krši sloboda kretanja kapitala i sloboda poslovnog nastana.

Rok od dva mjeseca

'Ina-Industrija nafte d.d. najveće je hrvatsko poduzeće za opskrbu energijom, djelomično u vlasništvu hrvatske Vlade. Prema Zakonu o Ini, državi su dodijeljene posebne ovlasti u tom društvu, uključujući pravo na veto u slučaju odluka društva koje se odnose na prodaju dionica/imovine u vrijednosti koja prelazi određeni prag. Posljedica toga je situacija da dioničari ne mogu utjecati na važne odluke društva razmjerno svojim udjelima, što može odvratiti potencijalne ulagače od ulaganja u Inu. Komisija smatra da takve posebne ovlasti predstavljaju ograničenje slobodnog kretanja kapitala i slobode poslovnog nastana koje se na temelju UFEU-a ne može opravdati. Iako je zaštita sigurnosti opskrbe energijom cilj kojim bi se mogla opravdati ograničenja sloboda navedenih u UFEU-u, čini se da bezuvjetno pravo veta koje je država dobila prema zakonu o Ini nadilazi ono što je nužno i proporcionalno za postizanje tog cilja', stoji u priopćenju Europske komisije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: PIXSELL, Dalibor Urukalovic

Komisija upozorava da hrvatska nadležna tijela još uvijek nisu uskladila zakon o Ini s pravom Europske unije, iako su se na to obvezala još prije ulaska Hrvatske u EU.

Hrvatskoj je Komisija dala dva mjeseca za usklađivanje zakona o Ini s pravom EU-a. Ako Hrvatska to ne učini, moguće je da će Europska komisija cijeli slučaj uputiti na Sud EU-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Moramo dostaviti obavijest o prenošenju Direktive o duhanskim proizvodima

Osim zakona o Ini, Europska komisija Hrvatsku poziva i na dostavljanje obavijesti o prenošenju Direktive o duhanskim proizvodima koji se prodaju u EU-u.

Image
HRVATSKOJ PRIJETI VISOKA KAZNA ZBOG CIGARETA: /

Plaćat ćemo 15.000 eura dnevno jer nismo donijeli novi zakon!

Image
HRVATSKOJ PRIJETI VISOKA KAZNA ZBOG CIGARETA: /

Plaćat ćemo 15.000 eura dnevno jer nismo donijeli novi zakon!

Tom se direktivom nastoji poboljšati funkcioniranje zajedničkog tržišta duhana i povezanih proizvoda uz osiguravanje visoke razine zaštite zdravlja za europske građane, ističe se u priopćenju Europske komisije.

Image
Foto: Thinkstock, Isaac74

'Direktivom je propisano da je rok za prenošenje njenih odredbi u nacionalno zakonodavstvo do 20. svibnja 2016. Zasad je Švedska obavijestila Komisiju o djelomičnom prenošenju Direktive, a od Cipra, Hrvatske, Luksemburga, Slovenije i Španjolske nije primljena obavijest o prenošenju. Države članice imaju rok od dva mjeseca da obavijeste Komisiju o mjerama koje su poduzele za rješavanje tog pitanja. U protivnom, Komisija može odlučiti uputiti te predmete Sudu Europske unije', upozorava se iz Bruxellesa.

Izmjena snižene stope trošarine na alkoholna pića

Još je jedan zahtjev Komisije taj da Hrvatska izmijeni sniženu stopu trošarine za male proizvođače etilnog alkohola.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komisija je zatražila da Hrvatska promijeni pravila o trošarinama na alkoholna pića koja proizvode mali proizvođači za vlastite potrebe. Prema pravilima o trošarinama na alkohol usklađenima na razini EU-a, države članice smiju odobriti najviše 50 posto smanjenja u odnosu na uobičajenu stopu trošarine za alkohol koji proizvode mali proizvođači na godišnjoj razini, pod uvjetom da se ne proizvede više od 10 hektolitara čistog alkohola. Trenutačno hrvatska nadležna tijela dopuštaju da se snižena stopa trošarine primjenjuje na male proizvođače koji proizvode do 20 litara čistog alkohola po kućanstvu za vlastitu potrošnju. Primjenjuje se paušalna stopa trošarine ovisno o kapacitetu kotla koji se upotrebljava za proizvodnju (tj. 100 HRK za kotlove kapaciteta do 100 litara i 200 HRK za kotlove kapaciteta iznad 100 litara). S obzirom na to da je smanjena stopa koju Hrvatska primjenjuje povezana s kapacitetom kotla i plaća se na paušalnoj osnovi, neovisno o stvarno proizvedenim količinama, to nije u skladu s pravilima EU-a. Hrvatska ima rok od dva mjeseca da obavijesti Komisiju o mjerama koje je poduzela za rješavanje tog pitanja. U protivnom, Komisija može odlučiti uputiti predmet Sudu EU-a, priopćeno je iz Predstavništva Europske komisije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo