EUROPSKA KOMISIJA TUŽILA HRVATSKU: /

Zbog propisa o stambenim kreditima traže kaznu od 140 tisuća kuna dnevno!

Image
Foto: PIXSELL / AFP

Europska komisija (EK) podnijela je ljetos pred Europskim sudom u Luksemburgu dvije tužbe protiv Hrvatske zbog kašnjenja u impelementaciji europskih direktiva u nacionalno zakonodavstvo.

9.9.2017.
10:21
PIXSELL / AFP
VOYO logo

Ako sud presudi u korist Komisije, Hrvatska bi se suočila s novčanom kaznom od oko 19 tisuća eura, odnosno oko 140 tisuća kuna i to - dnevno, piše Novi list.

Hrvatska se nije uskladila s europskim direktivama

EK, naime, tvrdi da Hrvatska nije pravovremeno donijela propise ili mjere za usklađivanje s EU direktivama ili o takvim mjerama nije obavijestila Komisiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema tužbi iz lipnja, Komisija traži od Suda da utvrdi je li Hrvatska propustila ispuniti obveze iz direktive o ugovorima o potrošačkim kreditima koji se odnose na stambene nekretnine jer do 21. ožujka 2016. "nije donijela zakonske i druge propise potrebne za usklađivanje s tom Direktivom", piše riječki dnevnik. U tom bi slučaju Sud trebao naložiti Hrvatskoj plaćanje novčane kazne u iznosu od 9.865 eura dnevno, od dana objave presude.

Tužba iz srpnja odnosi se na izmjene direktive o zakonskim revizijama godišnjih financijskih izvještaja i konsolidiranih financijskih izvještaja, a Komisija u tom slučaju traži da Hravtska plaća novčanu kaznu u iznosu od 9.275 eura dnevno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
OPET SMO PRIJAVLJENI EUROPSKOM SUDU: /

Zašto Hrvatska gotovo godinu dana nije ispunila jedan jednostavan zahtjev EU-a?

Image
OPET SMO PRIJAVLJENI EUROPSKOM SUDU: /

Zašto Hrvatska gotovo godinu dana nije ispunila jedan jednostavan zahtjev EU-a?

Neke članice plaćale su i milijunske kazne

Na prošlotjednoj sjednici Vlada je usvojila odgovor Europskoj komisiji na tužbu iz lipnja, no sadržaj odgovora nije poznat jer nije praksa da se javno objavljuje. Pretpostavlja se da u Vladi računaju kako bi plaćanje penala ipak mogli izbjeći jer su na dnevni red Sabora, koji sa zasjedanjem počinje idućeg petka, uvrštena dva prijedloga zakona koji bi trebali riješiti problem kašnjenja.

Inače, praksa je EK da nedisciplinu svojih članica po pitanju usklađivanja nacinalnog zakonodavstva s europskim direktivama rješava sudskim tužbama i novčanim kažnjavanjem. Novi list piše kako se pritom najveći iznosi traže kad je u pitanju zaštita okoliša. Članice koje su gubile takve slučajeve, primjerice Grčka, bile su suočene i s milijunskim novčanim kaznama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo