I hrvatski vozači bi u autu trebali imati alkotest

Svi koji automobilom budu putovali u Francusku u prtljažniku trebaju imati alkotest, inače će 'zaraditi' novčanu kaznu.

2.7.2012.
11:43
VOYO logo

U Francuskoj je u nedjelju na snagu stupio zakon o sigurnosti prometa prema kojem vozači moraju u obveznoj opremi, uz prvu pomoć, trokut i reflektirajući prsluk, imati i uređaj za alkotest, inače im prijeti novčana kazna. Francuske vlasti vjeruju da će vozači, kada posegnu za alkoholom, sami provjeravati imaju li u krvi više od dopuštenih 0,5 promila alkohola.

Milijuni Francuza su ovih dana u potrazi za kompletima za alkotestiranje, a trebat će ih nabaviti i svi oni koji budu na proputovanju kroz tu zemlju. Za strance odredba o alkotesterima na snagu stupa 1. studenoga, a do tada će ih policija na francuskim cestama upozoravati da ih trebaju nabaviti. Ukoliko u automobilu nakon 1. studenog ne budu imali komplet za alkotestiranje, morat će platiti 11 eura kazne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Željko Marušić, stručnjak cestovnog prometa, za Danas.hr kaže da je riječ o dobroj mjeri koju bi trebalo uvesti u cijeloj svijetu, pa i u Hrvatskoj.

Marušić upozorava da je alkohol najveći problem sigurnosti u prometu. Smatra da sama odredba o alkotestu svakog vozača koji je popio možda neće natjerati da posegne za alkotestom, ali uz pooštrene mjere kontrole, kaže, pijani bi manje sjedali za volan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad popijete dvije čaše piva, znate da ne smijete voziti, ne treba vam alkotest. Savjesnim vozačima on ne treba, a oni drugi će ga ionako zanemariti."Ako imate zakon i sustav kontrole, velika je vjerojatnost da će vozači kontrolirati koliko promila alkohola u krvi imaju, jer znaju da će biti strogo kažnjeni", kaže Marušić.

'Savjesnom vozaču ne treba alkotest'

SDP-ov saborski zastupnik i bivši ministar policije Šime Lučin ocjenjuje da alkotest u automobilu ne bi utjecao na savjest vozača koji su popili čašicu previše.

"Kad popijete dvije čaše piva, znate da ne smijete voziti, ne treba vam alkotest. Savjesnim vozačima on ne treba, a oni drugi će ga ionako zanemariti", kaže Lučin. U takvoj mjeri ne vidi ništa pozitivno.

Sumnjičav je da bi slična odredba o alkotesterima kada bi se u Hrvatskoj unijela u Zakon o sigurnosti prometa na cestama bila učinkovita. Lučin smatra da bi se broj žrtava u prometu moglo smanjiti uvođenjem drastičnih kazni za pijane vozače, još većih nego što su sada, te prevencijom i edukacijom vozača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"A to što netko u gepeku drži alkotest, ne vidim da bi baš išta moglo promijeniti, kaže Lučin.

Automobili s ugrađenim alkotestom

Međutim, Francuzi ne misle tako. U toj zemlji, naime, u prometnim nesrećama godišnje pogine oko 4.000 osoba, a glavni je uzrok vožnja u alkoholiziranom stanju. Vjeruju da će novim zakonom spasiti barem 500 života, ali tu neće stati. Za sada vozači u Francuskoj moraju u automobilima imati komplete za alkotestiranje, a od 2015. svi će automobili morati imati ugrađen uređaj za alkotest koji će blokirati uključivanje motora ako vozač u krvi ima više alkohola negoli je zakonom dopušteno. Također, svi novi automobili koje su budu proizvodili imat će ugrađen taj uređaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo