DRON POTAKNUO PITANJE /

Kakva nam je protuzračna obrana? Hrvatsko nebo brani jedan top, jedan raketni sustav i postrojba

Image
Foto: Ilustracija: Dusko Marusic/PIXSELL

Hrvatska protuzračna obrana sastoji se od bojne u sastavu Hrvatskog ratnog zrakoplovstva te samo dva komada vojne opreme za koje je zadužena kopnena vojska

11.3.2022.
16:58
Ilustracija: Dusko Marusic/PIXSELL
VOYO logo

Na konferenciji za medije povodom pada bespilotne letjelice iz sovjetskog doba u Zagrebu, predsjednik države i vrhovni zapovjednik oružanih snaga Zoran Milanović poručio je da je stanje hrvatske protuzračne obrane onakvo koliko se u nju ulaže te da to "nije na zadovoljavajućoj razini". Jasno je kako protuzračna obrana mora postojati u nekom obliku, a Zimo je provjerio od čega se ona sve sastoji u Hrvatskoj.

Top i raketni sustav

Prema podacima Ministarstva obrane, popis tehnike je oskudan i sadrži dvije stavke. Prva je samohodni protuzračni top 20/3 mm M55 A4/M1. Radi se o trocijevnom topu kalibra 20 milimetara s ukupno 1500 komada streljiva, podijeljenih prema značajkama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
'OVOG NEMA NA CNN-U, KAO DA JE PALA KIŠA' /

Milanović o padu letjelice: 'Kako je moguće da je do ovoga došlo, da ta letjelica veličine aviona nije srušena?'

Image
'OVOG NEMA NA CNN-U, KAO DA JE PALA KIŠA' /

Milanović o padu letjelice: 'Kako je moguće da je do ovoga došlo, da ta letjelica veličine aviona nije srušena?'

Druga i posljednja stavka s popisa protuzračnog naoružanja jest SLRS S-10CRO A1 (Strijela). Riječ je o raketnom sustavu za zaštitu oklopno-mehaniziranih postrojbi te objekata na zemlji od zračnih napada s malih visina. Radi se o samohodnom sustavu domaće proizvodnje, koji osim četverocjevnog lansera, ima radar za motrenje, sustav za prijenos informacija, optičke senzore, televizijsku i termovizijsku kameru. Može nositi osam navođenih raketa tipa 9M31M i 9M37M, čija je brzina 500 metara u sekundi, a težina 74 kilograma.

Sustav je učinkovit protiv meta koje lete između 25 i 3000 metara visine, a može ih gađati i u pokretu, odnosno krećući se pri brzini do 30 kilometara na sat. Uz to, ima mogućnost centraliziranog i autonomnog rada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zračno motrenje i navođenje

Zanimljivo, domaća PZO nije u sastavu Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, zahvaljujući odluci Sabora od 26. siječnja 2018., kada je izdvojena u Hrvatsku kopnenu vojsku. No, ljudstvo je ostalo u sastavu HRZ-a, ekipirano u Bojnu zračnog motrenja i navođenja (ZMIN), čija je zadaća neprekidan nadzor hrvatskog zračnog prostora, pružanje radarske potpore HRZ-u te održavanje radara i opreme. Govoreći o radarima, tri su uvezana u sustav Hrvatske kontrole zračne plovidbe, koja je odgovorna za upravljanje civilnim zračnim prometom. Riječ je o radarima FPS-117, koji je američke proizvodnje i ima domet od oko 450 kilometara.

ZMIN pruža potporu Operativnom vatrogasnom zapovjedništvu u protupožarnoj sezoni, Obalnoj straži te Ministarstvu vanjskih poslova, koje im daje diplomatska odobrenja za letove stranih državničkih zrakoplova. Uz to, šalje podatke NATO-ovim središtima za zračne operacije u Italiji, Španjolskoj i Njemačkoj te razmjenjuje podatke s operativnim središtima u Italiji, Sloveniji i Mađarskoj.

Za slučaj da PZO nije dovoljan za obranu domaćeg zračnog prostora, angažirati se može i 12 MiG-ova 21, koji će uskoro biti zamijenjeni istim brojem francuskih zrakoplova Rafale.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike