U Hrvatskoj je na policama trgovina sve više proizvoda s oznakom "halal", što znači da je riječ o proizvodu koji poštuje šerijatski zakon i ne sadrži za muslimane zabranjene tvari, prije svega svinjetinu, alkohol i GM-hranu.
Ne čudi to budući da je tržište te hrane prošle godine na svjetskoj razini ostvarilo 635 milijardi dolara prometa, od čega 66 milijardi u Europi. Tako, primjerice, u Londonu živi 6 milijuna potrošača halal-proizvoda, od kojih su samo 2 milijuna muslimani.
Iako prema popisu stanovništva iz 2001. u Hrvatskoj ima nešto manje od 57.000 pripadnika islamske vjerske zajednice, pa naše tržište za te proizvode i nije baš veliki potencijal, uvijek se može izvoziti. A za to ne treba ići daleko.
Certifikata imamo više od BiH
Prema riječima Aziza Hasanovića, ravnatelja hrvatskog Centra za certificiranje halal-kvalitete, bosansko-hercegovačka prerađivačka industrija nije u stanju zadovoljiti domaće potrebe za halal-proizvodima, što su prepoznale i iskoristile gotovo sve veće hrvatske tvrtke koje se bave proizvodnjom prehrambenih proizvoda, ali i pokoja manja.
"Hrvatska čak ima puno više certificiranih proizvoda nego Bosna i Hercegovina, tako da je menadžment hrvatskih tvrtki u vezi s tim dalekovidniji. Sve firme koje čine okosnicu hrvatske prehrambene industrije imaju svoja postrojenja u BiH i po automatizmu se njihovi proizvodi certificiraju i ondje", kaže Hasanović za Deutsche Welle.
Hrvatska postaje regionalni lider?
Prema podacima do kojih je došao hrvatski Centar, 2009. iz Hrvatske je izvezeno halal-proizvoda u vrijednosti od 672 milijuna dolara, dok podaci za prošlu godinu još nisu poznati. U Hrvatskoj postoji oko 2.000 proizvoda koje proizvode 23 proizvođača s halal-certifikatom.
Proizvodi s halal-certifikatom podložni su kontroli, no Hasanović kaže da kontrole i analize do sada nisu pokazale da neki od halal-proizvoda to zapravo nije.
"Na budućnost halala u Hrvatskoj gledamo vrlo optimistično jer se on sve više prepoznaje kao jedan od projekata u kojem bi Hrvatska mogla postati regionalni lider u proizvodnji halal-proizvoda. Ako uzmemo države bivše Jugoslavije, najviše je naših tvrtki s oznakom halala", zaključuje.
Halal-hoteli i halal-bankarstvo
Halal-proizvod je puno širi pojam, pa postoji i halal-bankarstvo i ugostiteljstvo, pa i hoteli s halal-certifikatom. U certificiranju hotela postoje tri kategorije – A, B i C kategorija. U Hrvatskoj je s certifikatom A kategorije njih tri, koji se nalaze na Krku, ali interes je daleko veći.
Riječ je o hotelima s odvojenim stolovima u blagovaonicama, s odvojenim linijama u kuhinjama, sobama u kojima je označen smjer kible (jugoistoka prema kojem musliman treba biti okrenut tijekom molitve), te sobama koje imaju čistu prostirku za obavljanje molitve i Kurana.